Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Grudzień

Życzenia noworoczne - Sylwester

Życzenia noworoczne - Sylwester (2022-12-31 - 2023-01-01)

Sylwester - świętowany jest uroczyście na całym świecie w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia (kalendarz gregoriański). Pierwszy dzień Nowego roku jest dniem wolnym od pracy. Na stronie KARTKI.pl znajdziesz: życzenia noworoczne, kartki noworoczne, życzenia sylwestrowe, kartki na nowy rok, życzenia na nowy rok, śmieszne życzenia noworoczne, wierszyki na nowy rok, gotowe życzenia noworoczne.

Tradycję rozpoczynania nowego roku od 1 stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Juliusz Cezar. W ten dzień Rzymianie czcili Janusa - boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January).

Wyznawcy obrządku wschodniego witają Nowy Rok 1/14 stycznia (podwójne datowanie) tj. 1 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego, ale 14 stycznia wg juliańskiego. Bawią się oni na noworocznych balach nocą 13/14 stycznia, zwanych "małankami”.

W Azji dzień Nowego Roku jest ruchomy (używany jest tam kalendarz księżycowy), ale zazwyczaj obchodzony jest w styczniu albo w lutym.

Noc przed Nowym Rokiem nazywana jest Sylwestrem. Zwyczajem sylwestrowym jest huczne przywitanie Nowego Roku. Powszechnie obowiązującym elementem obchodów jest otworzenie butelki szampana o północy z 31 grudnia na 1 stycznia.

Na całym świecie organizowane są imprezy sylwestrowe. Najbardziej znanymi są: Sylwester na Times Square w Nowym Jorku, gdzie co roku bawi się ok. miliona osób, Sylwester na Polach Elizejskich w Paryżu, Sylwester w Londynie na Trafalgar Square, oraz bardzo prestiżowy Sylwester w Wiedeńskiej Operze.

W każdym kraju różne są zwyczaje obchodów Nowego Roku. Oto niektóre z nich:

Francja. Popularnym Sylwestrem wśród młodych Francuzów jest zabawa w dyskotekach i klubach. Trochę starsi spędzają tę noc głównie w restauracjach lub na balach. Do jedzenia głównie podaje się ostrygi, foie gras, przyrządzaną na różne sposoby polędwice wołową oraz oczywiście sery. Wszystko podlewane jest szampanem, który stanowi obowiązkowy trunek nocy sylwestrowej.

Włochy. Włosi lubią świętować Nowy Rok przede wszystkim na hucznych ulicznych zabawach. Stolicą włoskiego karnawału jest Viareggio. Zabawa jest bardzo spontaniczna, pełna radości i entuzjazmu. Po ulicach przejeżdżają ogromne platformy przedstawiające najczęściej znane osobistości, często są to karykatury polityków. Uczestnicy zabaw rzucają ogromne ilości serpentyn. Przygotowywane są również specjalne kukły, które poruszając rękoma i oczami tworzą zabawną mimikę. Włoski karnawał przyciąga tysiące widzów.

Polska. Polacy spędzają Sylwestra głównie w gronie znajomych na różnych imprezach. Istnieje wiele tradycji, według których należy spędzić dzień Nowego Roku. Dzień ten powinno się przeżyć w dobrym nastroju i przy suto zastawionym stole, wtedy cały rok będzie pomyślny i dostatni. W niektórych regionach do dziś zachował się przesąd, że pierwszą osobą wchodzącą do domu w Nowy Rok powinien być mężczyzna, jeśli próg przestąpi kobieta, to zwiastuje kłótnie i kłopoty przez cały rok. W Nowy Rok Polacy odwiedzają się nawzajem i składają sobie życzenia. Często używa się przy tym zwrotu “Do siego Roku”, co oznacza dostatni i szczęśliwy rok.
Dawniej w ciągu dwunastu dni, począwszy od 1 stycznia, obserwowano niebo i pogodę, aby odgadnąć pogodę w kolejnych miesiącach roku.

Irak. Nowy Rok świętują tam głównie chrześcijanie. Irakijczycy mają zwyczaj okazywania radości strzelając w Sylwester na wiwat z karabinów maszynowych. Każdy iracki mężczyzna może posiadać w swym domu jeden taki karabin z dwoma magazynkami amunicji.

Brazylia. Co roku na obchody Nowego Roku przyjeżdżają tu rzesze turystów. Zapełnione są nadmorskie hotele przy plażach Copacabana, Ipanema i Leblon. Wielu turystów spędza tę noc na na statkach zakotwiczonych naprzeciw Copacabany, która ma 6 km długości.
Charakterystycznym zwyczajem pochodzącym z kultury afroamerykańskiej jest candomble, czyli taniec wprowadzający w trans oraz składanie ofiar ze zwierząt.

Stany Zjednoczone. Amerykanie podobnie jak Włosi spędzają Nowy Rok na placach i ulicach. Główna impreza odbywa się na Times Square. Tradycja zabaw w tym miejscu została zapoczątkowana w 1904 roku, przez właściciela "New York Timesa" Alfreda Ochs. Fajerwerkami uczczono oficjalne otwarcie nowego budynku mieszczącego redakcję tej gazety. W trzy lata później zrodziła się dzisiejsza tradycja spuszczania ze specjalnego masztu o północy na Times Square wielkiej świetlistej kuli. Początkowo była ona wykonana z drewna i żelaza, ważyła około 350 kilogramów i miała średnicę półtora metra. Z czasem kulę, zwana Wielkim Jabłkiem udoskonalano. Obecnie spuszcza się z masztu kulę wykonaną z aluminium, pokrytą kryształowymi trójkątami, oświetloną z zewnątrz 168 lampami halogenowymi, a wewnątrz 432 żarówkami w pięciu kolorach. Dziewięćdziesiąt obracających się i sterowanych przez komputer luster w kształcie piramid stwarza niezwykłe efekty wizualne. Od ponad 100 lat spuszcza się kulę na Times Square.

Kartki noworoczne
Dni Najbliższe święta
285 Międzynarodowy Dzień Mężczyzn
kalendarz świąt
Kartki noworoczne

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”, udzieloną przez PFR S.A.

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję