Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Listopad

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych (2021-11-01)

Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona w chrześcijaństwie 1 listopada. Święto ma charakter religijny i jest wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Święto wywodzi się z tradycji oddawania czci męczennikom, którzy poświęcili swoje życie dla wiary w Chrystusa. Później był to dzień poświęcony wszystkim świętym.

W krajach katolickich, w dniu Wszystkich Świętych odwiedzane są rodzinne groby, czcząc w ten sposób zmarłych i pamięć o nich. Jest to dzień zadumy związany ze wspominaniem zmarłych.
W kościele prawosławnym takim dniem jest Niedziela Wielkanocna.
W krajach anglosaskich odpowiednikiem Dnia Wszystkich Świętych jest Halloween, który protestanci w odróżnieniu od katolików świętują na wesoło.

Odmienne obyczaje mają mieszkańcy katolickich krajów pozaeuropejskich, m. in. Meksyku czy Filipinach, gdzie Dzień Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny. I tak np. w Meksyku tego dnia organizowane są zabawy i maskarady. Na Filipinach w tym dniu cmentarze zapełniają się całymi rodzinami. Ustawia się namioty, w których urządzane są huczne uczty i biesiady.

W Szwecji obchodzi się Zaduszki, które są ruchomym świętem i przypadają w pierwszą sobotę listopada. Na każdym cmentarzu znajduje się tzw. zagajnik pamięci, gdzie rozsypuje się prochy zmarłych, którzy nie chcieli tradycyjnego pochówku. W Zaduszki Szwedzi w tym miejscu wspominają zmarłych.

We Francji nie ma tradycji palenia zniczy na grobach. W Dniu Wszystkich Świętych grupy młodzieży pielgrzymują do grobu legendarnej gwiazdy rocka - Jima Morrisona na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Przybysze czuwają nad grobem swego idola cały dzień i pół nocy, śpiewając i grając na gitarach jego najpopularniejsze przeboje.

W Niemczech obchodzi się tzw. Totensonntag, przypadający w ostatnią niedzielę roku kościelnego. W tym dniu także część polskich protestantów odwiedza groby swoich bliskich.

Holendrzy nie mają żadnego podobnego święta o charakterze religijnym. Obchodzą oni jedynie 4 maja tzw. "upamiętnienie zmarłych". Składają wtedy wieńce i kwiaty w miejscach kaźni II wojny światowej i przed pomnikami.

W większości religii ze świętem zmarłych kojarzone są znicze zapalane na cmentarzach. Mają one symbolizować ogień powiązany z pamięcią, wdzięcznością oraz modlitwą. Palenie zniczy pochodzi jeszcze z tradycji pogańskiej, gdzie za pomocą ognia oświetlano drogę zmarłym i odpędzano demony.

W Polsce pierwszy dzień listopada jest dniem wolnym od pracy. W tym czasie wielu Polaków podróżuje, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, ozdabiają groby kwiatami, zapalają znicze i modlą się w intencji swoich zmarłych. .

2 listopada obchodzony jest Dzień Zaduszny, czyli dzień wspominania wszystkich zmarłych. W Polsce święto nazywane jest Zaduszkami. Tego dnia również odwiedza się cmentarze oraz organizuje zaduszkowe koncerty, specjalne wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom.

Wszystkich Świętych - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Wszystkich Świętych - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję