Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Luty

Wielki Post

Wielki Post (2020-02-26 - 2020-04-09)

Wielki Post dla chrześcijan na całym świecie jest czasem pokuty, przygotowującym do na najważniejszych Świąt – Wielkanocy. Obejmuje okres od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, kiedy odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej.

Wielki Post ma ruchomą datę i tradycyjnie bywa określany jako czterdziestodniowy (łac. Quadragesima), na pamiątkę czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu oraz czterdziestodniowego pobytu Jezusa na pustyni, gdzie poszcząc był on kuszony przez szatana.

W chrześcijaństwie Wielki Post traktowany jest jako czas pokuty i nawrócenia. Jego główne zalecenia to post, modlitwa i jałmużna. Każde z nich szczerze wykonane, staje się kolejnym krokiem do przywrócenia jedności utraconej przez grzech, i przygotowuje do przeżywania obchodów Wielkanocy.

Dawniej Wielki Post przestrzegano bardziej restrykcyjnie. Rozpoczynał się on od posypania wiernym głów popiołem i rozdaniu ubogim resztek jedzenia z ostatnich biesiad. W czasie postu jedzono chleb posmarowany powidłami lub maczano go w oliwie. Podawano śledzie bez śmietany, również kawa była bez śmietany i cukru, za to była przygotowana z palonych żołędzi. Piło się także herbatę lipową, a zamiast deserów serwowano mało słodkie ciastka zwane "wiekuistymi", które można było jeść nawet w pół roku po upieczeniu. W czasie Wielkiego Postu nie organizowano hucznych bali i przyjęć. Zdarzało się, że w tym okresie chowano dzieciom zabawki, zostawiając tylko najbardziej zniszczone, a zamiast bajek czytano żywoty świętych.

Wielki Post - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
54 Rozpoczęcie roku szkolnego
88 Światowy Dzień Nauczyciela
114 Halloween
115 Wszystkich Świętych
139 Dzień Pluszowego Misia
143 Andrzejki
kalendarz świąt
Wielki Post - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję