Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Październik

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt (2019-10-04)

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października w dniu imienin św. Franciszka, uznawanego za patrona wszystkich zwierząt. Św. Franciszek z Asyżu nazywany jest również niebieskim patronem ekologów.

Św. Franciszek z Asyżu oddał wszelkie swoje dobra materialne i żył w ubóstwie do końca swego życia. Wszystkie zwierzęta traktował jako swoich mniejszych braci, przez co zasłużył na miano największego przyjaciela zwierząt.

Obchody Światowego Dnia Zwierząt po raz pierwszy były zorganizowane na początku XX wieku. Jego cele były przedstawione podczas zjazdu ekologów we Florencji w 1931 roku. Organizatorzy święta chcą zwrócić uwagę ludzi na otaczający ich świat zwierząt, zarówno tych żyjących na wolności, jak i domowych. Tego dnia miłośnicy i obrońcy zwierząt uczestniczą w marszach i paradach ze swoimi pupilami. Organizowane są liczne festyny i imprezy poświęcone zwierzętom.

Dzień ten obchodzony jest na całym świecie. Japończycy często skupiają się na wybranym gatunku np. na psach, przygotowując imprezy i zabawy związane z tematyką psów. W Południowej Afryce zbiera się m. in. pieniądze na ochronę chorych koni. W wielu krajach organizowane są liczne wykłady, warsztaty i pokazy.

W Polsce Dzień Zwierząt obchodzony jest od 1993 roku. W tym dniu Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami organizuje akcję „Dni Otwartych Schronisk”. Podczas jednej takiej akcji ponad 800 zwierząt znajduje dom. W Polsce jest około 120 schronisk, w których przebywa ponad 35 tysięcy zwierząt.

Polska, tuż po Francji i Wielkiej Brytanii, zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem liczby zwierząt domowych. Szacuje się, że przy prawie 8 milionach polskich rodzin żyje 8 milionów 800 tysięcy psów i 5 milionów kotów.
W Krakowie powstał nawet pomnik poświęcony psu – Dżoku, który przez rok czekał na rondzie na swojego, niestety zmarłego właściciela. Pies z tęsknoty za panem rzucił się na tory kolejowe. Pomnik przedstawia psa z wyciągniętą łapką, którego obejmują ludzkie dłonie.

Badania naukowe pokazują, że posiadanie zwierzęcia w domu korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Zmniejsza poczucie samotności i depresji, obniża ciśnienie krwi. Pupile są prawdziwymi przyjaciółmi człowieka, często są nawet wierniejsi niż najbliżsi przyjaciele. Pamiętajmy o nich każdego dnia!

W tym dniu możesz wysłać do swoich znajomych kartki elektroniczne z kategorii: małe pieski, słodkie kociaki i inne.

Światowy Dzień Zwierząt - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Światowy Dzień Zwierząt - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję