Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Kwiecień

Prima Aprilis

Prima Aprilis (2020-04-01)

Prima Aprilis to dzień żartów obchodzony 1 kwietnia. To święto znane w wielu krajach na świecie, w anglojęzycznych nazywane jest "All Fools' Day" lub "April Fools' Day", we Francji "Poisson d'avril", a w Rosji "Dien Smiecha".

W tym dniu można, a nawet wskazane jest, robienie sobie żartów, dowcipów z bliskich i znajomych. Celowo poprzez drobne kłamstewka wprowadza się ich w tym dniu w błąd.

Prawdopodobnie święto żartów pochodzi z Francji, kiedy w XVI wieku król Karol IX zreformował kalendarz zmieniając pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Związane z tym zamieszanie spowodowało mnóstwo śmiesznych sytuacji. Na pamiątkę tego wydarzenia przyjęło się stroić w tym dniu psikusy.
Natomiast chrześcijaństwo łączy dzień 1 kwietnia z datą urodzin Judasza, który jest symbolem obłudy i kłamstwa.

W Wielkiej Brytanii Prima aprilis nazywane jest Dniem Głupca ("April Fool's Day" lub "All Fool's Day").
Natomiast we Francji jest to Dzień Ryby ("Poisson d'avril"), symbolizujący wejście słońca w zodiakalny znak ryb, co związane jest również ze świętem przywitania wiosny.
W Prima Aprilis także w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje.

W 1957 roku BBC wyemitowało program pokazujący Szwajcarskie drzewo, na którym rosło spaghetti. Po tym programie odebrano mnóstwo telefonów od telewidzów z prośbą o wskazówki jak wyhodować takie drzewo.

W 2003 roku rozeszła się plotka, że w Hong Kong'u wybuchła epidemia SARS i będzie on poddany kwarantannie. Wywołało to panikę wśród mieszkańców i szturmy na sklepy z żywnością.

W 2000 roku Google poinformowało, że zbudowało wyszukiwarkę potrafiącą czytać ludzkie myśli.
W 2003 roku amerykańskie stacje radiowe podały informacje o darmowych koncertach Eminema i Pearl Jam co spowodowało zakorkowanie miast.

Prima Aprilis - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
54 Rozpoczęcie roku szkolnego
88 Światowy Dzień Nauczyciela
114 Halloween
115 Wszystkich Świętych
139 Dzień Pluszowego Misia
143 Andrzejki
kalendarz świąt
Prima Aprilis - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję