Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Kwiecień

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa (2020-04-05)

Niedziela Palmowa ("Niedziela Męki Pańskiej", zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną") jest to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim i wyznaczone jest na 7 dni przed Wielkanocą.

Święto obchodzone jest na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, który zgodnie z Pismem wjechał do miasta na osiołku, a zebrany wówczas tłum rzucał na drogę gałązki z palem. Na tą pamiątkę tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, które teraz są symbolem odradzającego się życia. Dawniej (i w niektórych regionach teraz) poświęcone palmy przechowywane były prawie cały rok, aż do spalenia w Środę Popielcową.

Niedziela Palmowa to dzień zarówno radosnych procesji palmowych, jak i okres rozpoczynający tydzień żałoby i zadumy nad śmiercią Chrystusa. Najbliższe oryginalnym wydarzeniom są uroczystości, które odbywają się w Ziemi Świętej. Chrześcijanie zbierają się na Górze Oliwnej niedaleko Jerozolimy. Tam odczytuje się fragment Ewangelii św. Mateusza, przypominający chwile sprzed 20 wieków. Następnie procesja zakonników i wiernych wyrusza do Jerozolimy tą samą drogą, którą niegdyś przebył Jezus. Zgromadzeni wokół pochodu ludzie, śpiewają i rzucają pod kopytka osiołka swoje płaszcze i palmowe liście.
Niedziela Palmowa ma wymiar czysto religijny i nie towarzyszą jej inne obrzędy niż kościelne.


Niedziela Palmowa - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
49 Rozpoczęcie roku szkolnego
83 Światowy Dzień Nauczyciela
109 Halloween
110 Wszystkich Świętych
134 Dzień Pluszowego Misia
138 Andrzejki
kalendarz świąt
Niedziela Palmowa - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję