Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Grudzień

Mikołajki
323
pozostało dni

Mikołajki (2020-12-06)

Mikołajki święto obchodzone 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja biskupa Miry.

Według zwyczaju – wierzeń tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. Zazwyczaj jest to już w nocy z 5-go na 6-go grudnia, kiedy pod poduszkę ukradkiem podkłada prezenty lub umieszcza je w wełnianej skarpecie czy bucie.

Święty Mikołaj żył na przełomie III/IV wieku i zasłynął jako cudotwórca. Święty ratował żeglarzy oraz obronił całe miasto od głodu. Wielką odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Otrzymany po zmarłych rodzicach spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i osobom potrzebującym. Według legendy, dary podsuwał anonimowo, stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Mimo wyświęcenia na biskupa Miry, Mikołaj pozostał niezwykle skromnym i wciąż wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około 345 roku.

Tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, który był biskupem zastąpiła postać grubego staruszka, z długą białą brodą ubranego w czerwony kożuch i czapkę, który wraz z grupą elfów – pomocnikow mieszka w Laponii. Prawdopodobnie wizerunek ten został opracowany w latach 20-tych na zlecenie koncernu Coca-Cola. Współcześnie, ze względów komercyjnych, postać św. Mikołaja jest używana przez handlowców, a okres wręczania prezentów rozciągnął się od imienin Mikołaja do Nowego Roku.

Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod różnymi nazwami: Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania).

W Rosji św. Mikołaj otoczony jest kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, a przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem (ros. Дед Мороз), ze względu na podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos. Zgodnie z tradycją, rozdaje on prezenty wraz ze Śnieżynką (ros. Снегурочка).

Na KARTKI.pl znajdziecie: życzenia na mikołajki, kartki na mikołajki, wierszyki na mikołajki oraz kartki świąteczne.

Mikołajki - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
33 Tłusty czwartek
39 Wielki Post
63 Pierwszy dzień wiosny
74 Prima Aprilis
78 Niedziela Palmowa
261 Światowy Dzień Nauczyciela
287 Halloween
288 Wszystkich Świętych
316 Andrzejki
kalendarz świąt
Mikołajki - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję