Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Grudzień

Mikołajki

Mikołajki (2022-12-06)

Mikołajki święto obchodzone 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja biskupa Miry.

Według zwyczaju – wierzeń tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. Zazwyczaj jest to już w nocy z 5-go na 6-go grudnia, kiedy pod poduszkę ukradkiem podkłada prezenty lub umieszcza je w wełnianej skarpecie czy bucie.

Święty Mikołaj żył na przełomie III/IV wieku i zasłynął jako cudotwórca. Święty ratował żeglarzy oraz obronił całe miasto od głodu. Wielką odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Otrzymany po zmarłych rodzicach spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i osobom potrzebującym. Według legendy, dary podsuwał anonimowo, stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Mimo wyświęcenia na biskupa Miry, Mikołaj pozostał niezwykle skromnym i wciąż wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około 345 roku.

Tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, który był biskupem zastąpiła postać grubego staruszka, z długą białą brodą ubranego w czerwony kożuch i czapkę, który wraz z grupą elfów – pomocnikow mieszka w Laponii. Prawdopodobnie wizerunek ten został opracowany w latach 20-tych na zlecenie koncernu Coca-Cola. Współcześnie, ze względów komercyjnych, postać św. Mikołaja jest używana przez handlowców, a okres wręczania prezentów rozciągnął się od imienin Mikołaja do Nowego Roku.

Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod różnymi nazwami: Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania).

W Rosji św. Mikołaj otoczony jest kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, a przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem (ros. Дед Мороз), ze względu na podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos. Zgodnie z tradycją, rozdaje on prezenty wraz ze Śnieżynką (ros. Снегурочка).

Na KARTKI.pl znajdziecie: życzenia na mikołajki, kartki na mikołajki, wierszyki na mikołajki oraz kartki świąteczne.

Mikołajki - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Mikołajki - kartki elektroniczne

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”, udzieloną przez PFR S.A.

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję