Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Październik

Halloween
30
pozostało dni

Halloween (2020-10-31)

Halloween to święto obchodzone 31 października, szeroko rozpowszechnione w kulturze amerykańskiej, związane z przebierańcami i odnosi się do święta zmarłych. Odpowiednikiem Halloween w kościele katolickim są Zaduszki.

Nazwa Halloween pochodzi prawdopodobnie od angielskiego skrótu All Hallows' Eve – wigilia Wszystkich Świętych.

Najhuczniej Halloween obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii, Irlandii, Szkocji i Anglii. W Irlandii dzień jest świętem państwowym. W niektórych krajach, Halloween cieszy się największą popularnością zaraz po świętach Bożego Narodzenia, mimo iż nie jest to święto urzędowe.

Halloween ma silne korzenie pogańskie i wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain, w czasie którego witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Tego dnia zacierała się granica między światem żywych i umarłych. Dobre duchy czczono i zapraszano do domów, natomiast złe duchy odstraszano. Uważa się, iż z potrzeby odstraszania złych duchów narodziła się tradycja przebierania w dziwaczne stroje i zakładania masek. Te zwyczaje irlandzcy imigranci sprowadzili do Ameryki Północnej w XIX wieku. Dopiero pod koniec XX wieku Halloween rozpowszechniło się w Europie Zachodniej.

Halloween obchodzony jest na różne sposoby w różnych krajach. Ale ostatnio można zauważyć “amerykanizację” tego święta i zanik rodzimych zwyczajów. Halloween kojarzony jest głównie z:
Maskaradami, gdzie zarówno dorośli i dzieci przebierają się za potwory, wampiry, duchy czy czarownice. Najczęściej kostiumy oparte są na postaciach z telewizji. W czasie święta przebrane dzieci chodzą po domach i zbierają słodycze.
Wydrążonymi dyniami w postaci maski ze światełkiem w środku, które umieszcza się w widocznym miejscu w domu. Do przyozdobienia domów używa się także imitacji ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych z horrorów.
Kolorami: czarnym - symbolizującym duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty oraz pomarańczowym - przypominającym o schyłku jesieni.
Organizowaniem tzw. strasznych farm (ang. Scary Farm), do tego celu służyły zaadaptowane duże przestrzenie, w których tworzono specjalne scenerie, przypominające plany zdjęciowe do filmów grozy.
Zabawami związanymi z wróżbiarstwem:
-Przeskakiwanie przez świeczki rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną symbolizują szczęśliwe miesiące w nadchodzącym roku.
-Wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeśli skorupka orzecha pęknie z trzaskiem, zwiastuje to odwzajemnioną miłość.
-Zabawa w łapanie jabłek (ang. Bobbing for apples) – za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jeśli jabłko pozostanie nieuszkodzone, to gwarantowane jest szczęście w przyszłym roku. Podobną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk zawieszonych na nitkach ciastek i owoców.
- wróżenie ze spodków, których zawartość zwiastuje wydarzenia na przyszły rok.
- popularnością wśród niezamężnych panien, cieszy się wróżba związana z przyszłym małżonkiem. W czasie Halloween kobieta siada w ciemnym pokoju, patrząc w lustro do czasu, aż pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka. Natomiast jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka, kobieta nie przeżyje następnego roku.
Halloween - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
4 Światowy Dzień Nauczyciela
30 Halloween
31 Wszystkich Świętych
55 Dzień Pluszowego Misia
59 Andrzejki
kalendarz świąt
Halloween - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję