Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Październik

Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela (2019-10-14)

Dzień Nauczyciela obchodzony jest w większości krajów na świecie w różnych dniach i związany jest z lokalnymi wydarzeniami.

W dniu 5 października pod patronatem UNESCO obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela. Święto zostało proklamowane w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 roku ”Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela” opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Światowy Dzień Nauczyciela ma na celu podkreślenie znaczenia zawodu nauczyciela w edukacji młodych ludzi.

W Polsce święto oświaty i szkolnictwa obchodzone jest 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym na świecie ministerstwem oświaty. Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla polskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 roku.

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla edukacji osób. Minister Edukacji narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne oraz brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Niektórzy uczniowie odwdzięczają się swoim nauczycielom organizując apele i uroczystości w swoich szkołach.

W ponad 100 państwach obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela, ale w niektórych państwach obchodzony jest także narodowy Dzień Nauczyciela.

W pierwszą niedzielę października Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Azerbejdżanie, Białorusi, Kazachstanie, Kirgistanie, Łotwie, Ukrainie, Mołdawii.
Argentyna obchodzi Dzień Nauczyciela – 11 września
Albania – 7 marca
Australia – ostatni piątek października
Rosja – 5 października
Brazylia – 15 października
Wietnam – 20 listopada
Chiny – 10 września
Uzbekistan – 1 października

Złóż życzenia dla nauczyciela lub wyślij kartki na dzień nauczyciela.

Dzień Nauczyciela - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
1 Tłusty czwartek
7 Wielki Post
31 Pierwszy dzień wiosny
42 Prima Aprilis
46 Niedziela Palmowa
229 Światowy Dzień Nauczyciela
255 Halloween
256 Wszystkich Świętych
284 Andrzejki
kalendarz świąt
Dzień Nauczyciela - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję