Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Maj

Dzień Matki
358
pozostało dni

Dzień Matki (2021-05-26)

Dzień Matki to święto obchodzone w różnych datach w ponad 40 krajach na świecie.

Najważniejszą osobą w życiu człowieka jest jego matka. Można zwrócić się do niej z każdym problem, poradzi, wysłucha. W tym dniu dzieci w podziękowaniu ukochanym mamom, za wszystko co robią, obdarowują swoje matki życzeniami, podziękowaniami, wierszami, laurkami, kwiatami i różnymi prezentami.

Początki Święta Mam sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, kiedy kultem otaczano matki-boginie, które były uznawane za symbole płodności i urodzaju.
W samym środku wiosny celebrowano święto Matki Natury. Punktem kulminacyjnym uroczystości było palenie ofiar przyniesionych przez uczestników. Składano hołd bogini Rei - żonie Kronosa, będącej matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. Natomiast w starożytnym Rzymie istniał zwyczaj obchodzenia święta bogini Cybele, także uważaną za matkę bogów. Święto nazywano Hilariami i trwało 3 dni, prawdopodobnie od 15 do 18 maja.

Tradycja świętowania Dnia Matek powróciła w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki (ang. „Mothering Sunday”) i początkowo oznaczało wizytę w kościele. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie mamom podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. W ten dzień puszczano do domów młode służące i młodych parobków, by spędzili czas ze swoimi matkami. Tradycyjnie młodzi obdarowywali je drobnymi upominkami lub specjalnym tak zwanym „matczynym ciastem”, jeżeli w odwiedziny do domu jechała dziewczyna. Ten zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie święto zaczęto obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Zupełnie inna historia związana jest z obchodami Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku, amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. W 1905 roku jej córce udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

W drugą niedzielę maja zaczęto obchodzić Dzień Matki także w innych 23 krajach: m. in. w Indiach, Malezji, Meksyku, Nikaragui, Singapurze, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie.

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja. Po raz pierwszy święto odbyło się w 1923 roku w Krakowie. Święto ustalono po to, aby ludzie uświadomili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola mamy w ich życiu.

W pozostałych krajach święto obchodzone jest w różnych datach:

Druga niedziela lutego - Norwegia
3 marca - Gruzja
8 marca - Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Albania, Bułgaria, Rumunia
Czwarta niedziela Wielkiego Postu - Irlandia, Wielka Brytania
21 marca (pierwszy dzień wiosny) - Bahrajn, Egipt, Liban, Syria, Palau, Jordania, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen
25 marca - Słowenia
7 kwietnia- Armenia
Pierwsza niedziela mają - Węgry, Litwa, Portugalia, Hiszpania
8 maja - Korea Południowa, Albania jako "Dzień Rodziców" (obojga)
10 maja - Gwatemala, Meksyk, Oman, Pakistan, Katar,
Druga niedziela maja - Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kuba, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Ekwador, Finlandia, Niemcy, Grecja, Hongkong, Indie, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Portoryko, Filipiny, Singapur, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Republika Chińska, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Włochy, Wenezuela
26 maja - Polska
27 maja - Boliwia
30 maja - Nikaragua
Ostatnia niedziela maja - Francja (ale jeżeli w danym roku święto Zesłania Ducha Świętego - Pentecôte - przypada na ten sam dzień , to Dzień Matki obchodzony jest w pierwszą niedzielę czerwca), Szwecja, Dominikana, Haiti
12 sierpnia - Tajlandia
15 sierpnia - Kostaryka
14 października - Białoruś
Trzecia niedziela października - Argentyna
Ostatnia niedziela listopada - Rosja
8 grudnia - Panama
22 grudnia - Indonezja

kartki na Dzień Matki
Dni Najbliższe święta
125 Światowy Dzień Nauczyciela
151 Halloween
152 Wszystkich Świętych
180 Andrzejki
kalendarz świąt
kartki na Dzień Matki
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję