Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Maj

Dzień Matki
43
pozostało dni

Dzień Matki (2021-05-26)

Dzień Matki to święto obchodzone w różnych datach w ponad 40 krajach na świecie.

Najważniejszą osobą w życiu człowieka jest jego matka. Można zwrócić się do niej z każdym problem, poradzi, wysłucha. W tym dniu dzieci w podziękowaniu ukochanym mamom, za wszystko co robią, obdarowują swoje matki życzeniami, podziękowaniami, wierszami, laurkami, kwiatami i różnymi prezentami.

Początki Święta Mam sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, kiedy kultem otaczano matki-boginie, które były uznawane za symbole płodności i urodzaju.
W samym środku wiosny celebrowano święto Matki Natury. Punktem kulminacyjnym uroczystości było palenie ofiar przyniesionych przez uczestników. Składano hołd bogini Rei - żonie Kronosa, będącej matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. Natomiast w starożytnym Rzymie istniał zwyczaj obchodzenia święta bogini Cybele, także uważaną za matkę bogów. Święto nazywano Hilariami i trwało 3 dni, prawdopodobnie od 15 do 18 maja.

Tradycja świętowania Dnia Matek powróciła w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki (ang. „Mothering Sunday”) i początkowo oznaczało wizytę w kościele. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie mamom podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. W ten dzień puszczano do domów młode służące i młodych parobków, by spędzili czas ze swoimi matkami. Tradycyjnie młodzi obdarowywali je drobnymi upominkami lub specjalnym tak zwanym „matczynym ciastem”, jeżeli w odwiedziny do domu jechała dziewczyna. Ten zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie święto zaczęto obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Zupełnie inna historia związana jest z obchodami Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku, amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. W 1905 roku jej córce udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

W drugą niedzielę maja zaczęto obchodzić Dzień Matki także w innych 23 krajach: m. in. w Indiach, Malezji, Meksyku, Nikaragui, Singapurze, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie.

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest 26 maja. Po raz pierwszy święto odbyło się w 1923 roku w Krakowie. Święto ustalono po to, aby ludzie uświadomili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola mamy w ich życiu.

W pozostałych krajach święto obchodzone jest w różnych datach:

Druga niedziela lutego - Norwegia
3 marca - Gruzja
8 marca - Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra, Macedonia, Albania, Bułgaria, Rumunia
Czwarta niedziela Wielkiego Postu - Irlandia, Wielka Brytania
21 marca (pierwszy dzień wiosny) - Bahrajn, Egipt, Liban, Syria, Palau, Jordania, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen
25 marca - Słowenia
7 kwietnia- Armenia
Pierwsza niedziela mają - Węgry, Litwa, Portugalia, Hiszpania
8 maja - Korea Południowa, Albania jako "Dzień Rodziców" (obojga)
10 maja - Gwatemala, Meksyk, Oman, Pakistan, Katar,
Druga niedziela maja - Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kuba, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Ekwador, Finlandia, Niemcy, Grecja, Hongkong, Indie, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Portoryko, Filipiny, Singapur, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Republika Chińska, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Włochy, Wenezuela
26 maja - Polska
27 maja - Boliwia
30 maja - Nikaragua
Ostatnia niedziela maja - Francja (ale jeżeli w danym roku święto Zesłania Ducha Świętego - Pentecôte - przypada na ten sam dzień , to Dzień Matki obchodzony jest w pierwszą niedzielę czerwca), Szwecja, Dominikana, Haiti
12 sierpnia - Tajlandia
15 sierpnia - Kostaryka
14 października - Białoruś
Trzecia niedziela października - Argentyna
Ostatnia niedziela listopada - Rosja
8 grudnia - Panama
22 grudnia - Indonezja

kartki na Dzień Matki
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
kartki na Dzień Matki
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję