Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Marzec

Dzień Kobiet
11
pozostało dni

Dzień Kobiet (2020-03-08)

Dzień Kobiet to międzynarodowe święto obchodzone 8 marca. Tunezja jest wyjątkiem i Święto Kobiet nie jest obchodzone w marcu, a 13 sierpnia. W tym dniu Panowie traktują swoje Panie jak boginie. Znajomym kobietom składają życzenia, wręczają kwiaty i drobne prezenty. Chłopcy zabierają swoje dziewczyny na randki do kina.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii.
W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z Dniem Matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim mamom i babciom.


Istnieje kilka wersji powstania Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Początki święta wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie.
W 1908 roku w Nowym Jorku zastrajkowało 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej. Walczyły o swoje prawa wyborcze i lepsze warunki pracy. Właściciel fabryki próbując nie dopuścić do większego rozgłosu akcji zamknął pracownice w budynku. Niestety nagle wybuchnął pożar, w którym zginęło 129 kobiet. Na upamiętnienie tych wydarzeń w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet.

Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

Podobna sytuacja ze strajkami wydarzyła się w Rosji w 1917 roku w Petersburgu, gdzie zastrajkowały po raz pierwszy rosyjskie kobiety pod hasłem “Chleb i Pokój”.
W 1965 roku w ZSRR dekretem Prezydium Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy.

Inna wersja głosi, że dzień kobiet obchodzony jest w związku z marcowym wystąpieniem jednego z posłów w brytyjskim parlamencie, który domagał się zwiększenia praw kobiet.


Dzień Kobiet współcześnie

W grudniu 1977 roku Zgromadzenie Narodowe ONZ wezwało wszystkie kraje do obchodów "Dnia Praw Kobiet i Pokoju na Świecie". 25 listopada obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet" proklamowany również przez ONZ.

W Polsce święto było szczególnie popularne w okresie PRL. W latach 80-tych do popularnych podarunków w postaci rajstop dołączyły kwiaty, przede wszysytkim goździki i tulipany. Państwowy charakter Święta Kobiet został zniesiony w 1993 roku przez rząd Hanny Suchockiej. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

We Włoszech, kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także częstym prezentem w Rosji.

W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech kobiety najczęściej dostają kwiaty. Czasami prezenty ofiarują swoim pracownicom również pracodawcy. Często obdarowane przez swoich uczniów zostają nauczycielki.

W krajach takich jak Portugalia czy Rumunia w noc z 7 na 8 marca grupy kobiet obchodzą swoje święto na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań".

Kartki na Dzień Kobiet
Dni Najbliższe święta
0 Wielki Post
24 Pierwszy dzień wiosny
35 Prima Aprilis
39 Niedziela Palmowa
222 Światowy Dzień Nauczyciela
248 Halloween
249 Wszystkich Świętych
277 Andrzejki
kalendarz świąt
Kartki na Dzień Kobiet
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję