Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Grudzień

Boże Narodzenie 2021

Boże Narodzenie 2021 (2021-12-24 - 2021-12-26)

Boże Narodzenie to doskonała okazja, żeby wysłać kartki świąteczne rodzinie i swoim bliskim. Przesyłanie życzeń to wspaniała tradycja, którą warto pielęgnować.
Święta Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej to bardzo ważne święto, które upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to kościelne święto stałe, obchodzone 25 grudnia. W krajach o tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej pierwszy dzień Bożego Narodzenia jest dniem wolnym od pracy. W większości krajów wolny od pracy jest również drugi dzień Bożego Narodzenia (w Wielkiej Brytanii zwany Boxing Day). W większości krajów o tradycji chrześcijańskiej zaczynają się one wieczerzą/kolacją wigilijną dnia 24 grudnia, która jest czasem radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Podczas Wigilii chrześcijanie gromadzą się całymi rodzinami w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę która zwiastuje narodzenie Jezusa. Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem, gdzie znajduje się zawsze dodatkowe miejsce czekające na nieoczekiwanego/przypadkowego gościa. Pod nim rozłożone jest siano. Kiedy już wszyscy domownicy staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie rozpoczyna modlitwę, odczytuje fragment Pisma św. o narodzinach Jezusa, następnie bierze z talerzyka biały opłatek, podchodzi do każdego, łamie się nim i składa życzenia. Przed północą wierni licznie udają się do kościołów, gdzie o północy celebrowana jest uroczysta msza święta zwana Pasterką, która jest wspomnieniem oczekiwania pasterzy na narodzenie Dzieciątka Jezus. 25 grudnia jest więc jednym z najradośniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Wszystkie kościoły są przepiekanie przystrojone, celebrujący msze ubrani są w białe szaty liturgiczne a sale kościelne wypełnia śpiew kolęd. Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Obchodzą je chrześcijanie na całym świecie, ale tradycje i zwyczaje różnią się w zależności od regionu.

Europa:

Austria. Przygotowania do Świąt trwają prawie miesiąc. W domach zawieszane są zielone gałązki dekorowane fioletowymi wstążkami i 4 świeczkami (symbolizują ilość adwentowych tygodni). W Wigilię uroczystą I wspólną kolację rozpoczyna dźwięk dzwoneczka, po której bliskich obdarowuje się prezentami. O północy rozpoczyna się uroczysta Pasterka w kościele.

Francja. Tradycja mówi, że w Bożonarodzeniową Noc, narodzony Jezus roznosi prezenty i pozostawia je w przygotowanych specjalnych butach, wchodząc przez komin. Wigilię rozpoczyna się tuż po uroczystej Pasterce a na stołach królują takie dania jak: indyk nadziewany kasztanami, ostrygi, zimne potrawy i tort.

Norwegia. Norwegowie uważają, że to u nich narodziły się święta Bożego Narodzenia, oraz że jest to ojczyzna Św. Mikołaja. Święta rozpoczyna się już 21 grudnia. W Wigilię po nabożeństwie rodziny zasiadają do wspólnej kolacji - wieczerzy, której głównym daniem jest owsianka z jednym migdałem. Ten, komu się trafi, otrzymuje prezenty. Na stołach królują także żeberka ze świni i gotowane mięso owcze lub danie przygotowane z solonej i gotowanej ryby z boczkiem.

Szwecja. Święta noszą nazwę Jul. W Wigilię spożywa się słodki domowej roboty chleb z imbirem moczony w wodzie, w której wcześniej gotowano mięso. Ubierana jest także choinka a prezenty pod nią przynoszą krasnoludki.

W Wielkiej Brytanii, nie ma kolacji/wieczerzy wigilijnej. Najważniejszy jest pierwszy dzień Świąt, i wystawny wspólny rodzinny obiad. W domach ubiera się choinkę a u sufitu zawieszona jest jemioła.

Włochy. Także Włosi przygotowują się do Świąt prawie cały grudzień. Przystrajane są ulice i sklepy i kupuje się Bambino- Dzieciątko w żłóbku zanoszone przez dzieci na Plac Św. Piotra, aby pobłogosławił je Papież. Słychać mało kolęd, nie ma opłatka a choinki są rzadkością. Podczas Wigilii podaje się indyka, pierożki z mięsem i ciasto drożdżowe.Ameryka Południowa

Inne zwyczaje świąteczne panują w Ameryce Południowej.

W Boliwii 24 grudnia ludzie święcą własnoręcznie wykonane figurki a wieczorem zaczyna się radosna i całonocna zabawa.

W Kolumbii od 8 grudnia przyozdabia się krzewy, jako znak, zbliżającego się Bożego Narodzenia. Nie ma wieczerzy wigilijnej, a po ostatniej Mszy Św. zaczynają się radosne zabawy.

W Meksyku Święta trwają aż do 2 stycznia i obchodzi się je w wyjątkowo religijnej atmosferze. Ludzie na pamiątkę postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem składają sobie wizyty. Wigilia zaczyna się o północy a podaje się np. zupę rybną z knedlami z mięsa, pieczonego indyka, pieczoną rybę z ziemniakami i śmietaną. Po wieczerzy rozpoczyna się zabawa. Dzieci rozbijają kijami wiszący u sufitu dzban ze słodyczami tzw. piniatę, aby zebrać, jak najwięcej łakoci.

W Brazylii kilka dni przed Świętami ulicami położonymi wzdłuż słynnej plaży Copacabana przechodzi wielotysięczny pochód, w którym idą wspólnie Katolicy i Muzułmanie.


Ameryka Północna

USA Święta zaczynają się w pierwszą sobotę grudnia. Wieczorem odwiedza się przyjaciół i bliskich a dom stają się “otwarte”. Tradycyjnie podaje się pieczonego indyka. Domy i krzewy przyozdabiane są bogatymi, świecącymi dekoracjami a na drzwiach zawiesza świerkowe wieńce. Wigilię przeżywa się w gronie najbliższych, którzy spotykają się też następnego dnia na śniadaniu, po którym rozpakowywuje się ułożone pod choinką prezenty.

W Kanadzie natomiast Eskimosi wędrują do Misji na pasterkę a trwa to nieraz kilka dni. Msza św. odprawiana jest w wielkim igloo, ozdobionym i oświetlonym lampami z foczym tłuszczem. W Modlitwie Pańskiej wypowiada się słowa: "Mięsa naszego powszedniego daj nam dzisiaj...", ponieważ Eskimosi nie znają chleba.


Na całym świecie, ze świętami Bożego Narodzenia nieodłącznie związane są szopki (miniaturowe figurki obrazujące miejsce w którym urodził się Jezus), choinka, śpiewanie kolęd i wręczanie prezentów. W każdym kraju świętuje się je bardzo uroczyście, spędzając czas z rodziną i bliskimi. W krajach gdzie wieczór wigilijny nie odgrywa aż tak wielkiego znaczenia, najważniejszym dniem jest dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia). W tym też dniu spożywa się uroczysty obiad, podczas którego podaje się tradycyjne dla regionu potrawy np.: na Wyspach Brytyjskich są to nadziewany, pieczony indyk, świąteczny pudding oraz mince pie (farsz mięsny zapiekany w cieście), w Niemczech kiełbaski, we Francji pieczona gęś i owoce morza, a w Danii pieczona kaczka. Bez względu na to gdzie są obchodzone, zawsze wywołują wiele pozytywnych emocji i jednoczą ludzi.


Z Bożym Narodzeniem ściśle powiązane są także:
Choinki – sztuczne lub żywe drzewka iglaste przystrojone bombkami, słodyczami, światełkami I innymi ozdobami. Zwyczaj ubierania choinek narodził się wśród ludów germańskich przeszło 300 lat temu. W dniach przesilania zimy i nocy zawieszano u sufitu gałązki jemioły, jodły, świerka, sosny jako symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, dnia nad nocą, światła nad ciemnością. Kościół chętnie przejął ten zwyczaj jako zapowiedź, znak i typ Jezusa Chrystusa.

Prezenty - postać obdarowująca dzieci i dorosłych prezentami: zazwyczaj jako Święty Mikołaj, ale w zależności od regionu może być to: Dzieciątko, Aniołek lub Gwiazdor lub Dziadek Mróz.

W serwisie KARTKI.PL znajdziesz: życzenia bożonarodzeniowe, życzenia świąteczne boże narodzenie, kartki bożonarodzeniowe, wierszyki na boże narodzenie, śmieszne życzenia na boże narodzenie.


Kartki bożonarodzeniowe
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Kartki bożonarodzeniowe

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”, udzieloną przez PFR S.A.

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję