Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Grudzień

Boże Narodzenie 2020

Boże Narodzenie 2020 (2020-12-24 - 2020-12-26)

Boże Narodzenie to doskonała okazja, żeby wysłać kartki świąteczne rodzinie i swoim bliskim. Przesyłanie życzeń to wspaniała tradycja, którą warto pielęgnować.
Święta Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej to bardzo ważne święto, które upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to kościelne święto stałe, obchodzone 25 grudnia. W krajach o tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej pierwszy dzień Bożego Narodzenia jest dniem wolnym od pracy. W większości krajów wolny od pracy jest również drugi dzień Bożego Narodzenia (w Wielkiej Brytanii zwany Boxing Day). W większości krajów o tradycji chrześcijańskiej zaczynają się one wieczerzą/kolacją wigilijną dnia 24 grudnia, która jest czasem radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Podczas Wigilii chrześcijanie gromadzą się całymi rodzinami w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę która zwiastuje narodzenie Jezusa. Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem, gdzie znajduje się zawsze dodatkowe miejsce czekające na nieoczekiwanego/przypadkowego gościa. Pod nim rozłożone jest siano. Kiedy już wszyscy domownicy staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie rozpoczyna modlitwę, odczytuje fragment Pisma św. o narodzinach Jezusa, następnie bierze z talerzyka biały opłatek, podchodzi do każdego, łamie się nim i składa życzenia. Przed północą wierni licznie udają się do kościołów, gdzie o północy celebrowana jest uroczysta msza święta zwana Pasterką, która jest wspomnieniem oczekiwania pasterzy na narodzenie Dzieciątka Jezus. 25 grudnia jest więc jednym z najradośniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Wszystkie kościoły są przepiekanie przystrojone, celebrujący msze ubrani są w białe szaty liturgiczne a sale kościelne wypełnia śpiew kolęd. Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Obchodzą je chrześcijanie na całym świecie, ale tradycje i zwyczaje różnią się w zależności od regionu.

Europa:

Austria. Przygotowania do Świąt trwają prawie miesiąc. W domach zawieszane są zielone gałązki dekorowane fioletowymi wstążkami i 4 świeczkami (symbolizują ilość adwentowych tygodni). W Wigilię uroczystą I wspólną kolację rozpoczyna dźwięk dzwoneczka, po której bliskich obdarowuje się prezentami. O północy rozpoczyna się uroczysta Pasterka w kościele.

Francja. Tradycja mówi, że w Bożonarodzeniową Noc, narodzony Jezus roznosi prezenty i pozostawia je w przygotowanych specjalnych butach, wchodząc przez komin. Wigilię rozpoczyna się tuż po uroczystej Pasterce a na stołach królują takie dania jak: indyk nadziewany kasztanami, ostrygi, zimne potrawy i tort.

Norwegia. Norwegowie uważają, że to u nich narodziły się święta Bożego Narodzenia, oraz że jest to ojczyzna Św. Mikołaja. Święta rozpoczyna się już 21 grudnia. W Wigilię po nabożeństwie rodziny zasiadają do wspólnej kolacji - wieczerzy, której głównym daniem jest owsianka z jednym migdałem. Ten, komu się trafi, otrzymuje prezenty. Na stołach królują także żeberka ze świni i gotowane mięso owcze lub danie przygotowane z solonej i gotowanej ryby z boczkiem.

Szwecja. Święta noszą nazwę Jul. W Wigilię spożywa się słodki domowej roboty chleb z imbirem moczony w wodzie, w której wcześniej gotowano mięso. Ubierana jest także choinka a prezenty pod nią przynoszą krasnoludki.

W Wielkiej Brytanii, nie ma kolacji/wieczerzy wigilijnej. Najważniejszy jest pierwszy dzień Świąt, i wystawny wspólny rodzinny obiad. W domach ubiera się choinkę a u sufitu zawieszona jest jemioła.

Włochy. Także Włosi przygotowują się do Świąt prawie cały grudzień. Przystrajane są ulice i sklepy i kupuje się Bambino- Dzieciątko w żłóbku zanoszone przez dzieci na Plac Św. Piotra, aby pobłogosławił je Papież. Słychać mało kolęd, nie ma opłatka a choinki są rzadkością. Podczas Wigilii podaje się indyka, pierożki z mięsem i ciasto drożdżowe.Ameryka Południowa

Inne zwyczaje świąteczne panują w Ameryce Południowej.

W Boliwii 24 grudnia ludzie święcą własnoręcznie wykonane figurki a wieczorem zaczyna się radosna i całonocna zabawa.

W Kolumbii od 8 grudnia przyozdabia się krzewy, jako znak, zbliżającego się Bożego Narodzenia. Nie ma wieczerzy wigilijnej, a po ostatniej Mszy Św. zaczynają się radosne zabawy.

W Meksyku Święta trwają aż do 2 stycznia i obchodzi się je w wyjątkowo religijnej atmosferze. Ludzie na pamiątkę postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem składają sobie wizyty. Wigilia zaczyna się o północy a podaje się np. zupę rybną z knedlami z mięsa, pieczonego indyka, pieczoną rybę z ziemniakami i śmietaną. Po wieczerzy rozpoczyna się zabawa. Dzieci rozbijają kijami wiszący u sufitu dzban ze słodyczami tzw. piniatę, aby zebrać, jak najwięcej łakoci.

W Brazylii kilka dni przed Świętami ulicami położonymi wzdłuż słynnej plaży Copacabana przechodzi wielotysięczny pochód, w którym idą wspólnie Katolicy i Muzułmanie.


Ameryka Północna

USA Święta zaczynają się w pierwszą sobotę grudnia. Wieczorem odwiedza się przyjaciół i bliskich a dom stają się “otwarte”. Tradycyjnie podaje się pieczonego indyka. Domy i krzewy przyozdabiane są bogatymi, świecącymi dekoracjami a na drzwiach zawiesza świerkowe wieńce. Wigilię przeżywa się w gronie najbliższych, którzy spotykają się też następnego dnia na śniadaniu, po którym rozpakowywuje się ułożone pod choinką prezenty.

W Kanadzie natomiast Eskimosi wędrują do Misji na pasterkę a trwa to nieraz kilka dni. Msza św. odprawiana jest w wielkim igloo, ozdobionym i oświetlonym lampami z foczym tłuszczem. W Modlitwie Pańskiej wypowiada się słowa: "Mięsa naszego powszedniego daj nam dzisiaj...", ponieważ Eskimosi nie znają chleba.


Na całym świecie, ze świętami Bożego Narodzenia nieodłącznie związane są szopki (miniaturowe figurki obrazujące miejsce w którym urodził się Jezus), choinka, śpiewanie kolęd i wręczanie prezentów. W każdym kraju świętuje się je bardzo uroczyście, spędzając czas z rodziną i bliskimi. W krajach gdzie wieczór wigilijny nie odgrywa aż tak wielkiego znaczenia, najważniejszym dniem jest dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia). W tym też dniu spożywa się uroczysty obiad, podczas którego podaje się tradycyjne dla regionu potrawy np.: na Wyspach Brytyjskich są to nadziewany, pieczony indyk, świąteczny pudding oraz mince pie (farsz mięsny zapiekany w cieście), w Niemczech kiełbaski, we Francji pieczona gęś i owoce morza, a w Danii pieczona kaczka. Bez względu na to gdzie są obchodzone, zawsze wywołują wiele pozytywnych emocji i jednoczą ludzi.


Z Bożym Narodzeniem ściśle powiązane są także:
Choinki – sztuczne lub żywe drzewka iglaste przystrojone bombkami, słodyczami, światełkami I innymi ozdobami. Zwyczaj ubierania choinek narodził się wśród ludów germańskich przeszło 300 lat temu. W dniach przesilania zimy i nocy zawieszano u sufitu gałązki jemioły, jodły, świerka, sosny jako symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, dnia nad nocą, światła nad ciemnością. Kościół chętnie przejął ten zwyczaj jako zapowiedź, znak i typ Jezusa Chrystusa.

Prezenty - postać obdarowująca dzieci i dorosłych prezentami: zazwyczaj jako Święty Mikołaj, ale w zależności od regionu może być to: Dzieciątko, Aniołek lub Gwiazdor lub Dziadek Mróz.

W serwisie KARTKI.PL znajdziesz: życzenia bożonarodzeniowe, życzenia świąteczne boże narodzenie, kartki bożonarodzeniowe, wierszyki na boże narodzenie, śmieszne życzenia na boże narodzenie.


Kartki bożonarodzeniowe
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Kartki bożonarodzeniowe
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję