Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Grudzień

Barbórka
322
pozostało dni

Barbórka (2020-12-04)

Barbórka to uroczyste święto górników obchodzone 4 grudnia. Jest to Dzień Górników. Tego dnia w Polsce organizowane są odświętne górnicze koncerty i pochody.

4 grudnia to także imieniny Barbary. Barbara pochodzi od greckiego słowa „barbaros” - cudzoziemka. Imię Barbara używane jest w licznych formach zdrobniałych: Basia, Basiunia, Basieńka, Barbarka, Bachna.
Zgodnie z legendą św. Barbara zginęła śmiercią męczeńską z rąk ojca poganina, w którego uderzył piorun. Na pamiątkę tego wydarzenia Barbara jest patronką tych, którzy mają do czynienia z hukiem i eksplozjami, czyli są to przede wszystkim górnicy, saperzy, kamieniarze, artylerzyści i marynarze. Św. Barbara jest również patronką flisaków, murarzy, architektów i więźniów.
Barbara jest osobą pewną siebie, niezależną i szlachetną. Barbara lubi poznawać świat poprzez liczne podróże. Stara się znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. Barbara jest niezawodna, kiedy ktoś ją prosi o pomoc.

Kolor: srebrny
Kwiat: biały hiacynt
Liczba: 2
Powiedzenia:
Święta Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie.
Kiedy na św. Barbarę błoto, będzie zimno jak złoto.

Barbórka - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
34 Tłusty czwartek
40 Wielki Post
64 Pierwszy dzień wiosny
75 Prima Aprilis
79 Niedziela Palmowa
262 Światowy Dzień Nauczyciela
288 Halloween
289 Wszystkich Świętych
317 Andrzejki
kalendarz świąt
Barbórka - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję