Dzień Kobiet (2023-03-08)
Dzień Kobiet to międzynarodowe święto obchodzone 8 marca. Tunezja jest wyjątkiem i Święto Kobiet nie jest obchodzone w marcu, a 13 sierpnia. W tym dniu Panowie traktują swoje Panie jak boginie. Znajomym kobietom składają życzenia, wręczają kwiaty i drobne prezenty. Chłopcy zabierają swoje dziewczyny na randki do kina.
Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii.
W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten jest równoważny z Dniem Matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim mamom i babciom.
Istnieje kilka wersji powstania Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Początki święta wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie.
W 1908 roku w Nowym Jorku zastrajkowało 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej. Walczyły o swoje prawa wyborcze i lepsze warunki pracy. Właściciel fabryki próbując nie dopuścić do większego rozgłosu akcji zamknął pracownice w budynku. Niestety nagle wybuchnął pożar, w którym zginęło 129 kobiet. Na upamiętnienie tych wydarzeń w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet.
Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.
Podobna sytuacja ze strajkami wydarzyła się w Rosji w 1917 roku w Petersburgu, gdzie zastrajkowały po raz pierwszy rosyjskie kobiety pod hasłem “Chleb i Pokój”.
W 1965 roku w ZSRR dekretem Prezydium Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy.
Inna wersja głosi, że dzień kobiet obchodzony jest w związku z marcowym wystąpieniem jednego z posłów w brytyjskim parlamencie, który domagał się zwiększenia praw kobiet.
Dzień Kobiet współcześnie
W grudniu 1977 roku Zgromadzenie Narodowe ONZ wezwało wszystkie kraje do obchodów "Dnia Praw Kobiet i Pokoju na Świecie". 25 listopada obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet" proklamowany również przez ONZ.
W Polsce święto było szczególnie popularne w okresie PRL. W latach 80-tych do popularnych podarunków w postaci rajstop dołączyły kwiaty, przede wszysytkim goździki i tulipany. Państwowy charakter Święta Kobiet został zniesiony w 1993 roku przez rząd Hanny Suchockiej. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.
We Włoszech, kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także częstym prezentem w Rosji.
W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech kobiety najczęściej dostają kwiaty. Czasami prezenty ofiarują swoim pracownicom również pracodawcy. Często obdarowane przez swoich uczniów zostają nauczycielki.
W krajach takich jak Portugalia czy Rumunia w noc z 7 na 8 marca grupy kobiet obchodzą swoje święto na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań".
-
-
Dodane przez: KARTKI
-
Dodane przez: KARTKI
-
Dodane przez: KARTKI