Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Czerwiec

Dzień Ojca
7
pozostało dni

Dzień Ojca (2021-06-23)

Dzień Ojca to dzień w którym dzieci szczególnie pamiętają o swoim tacie, obdarowując go życzeniami i prezentami często samodzielnie wykonanymi (jak laurki, karteczki, wierszyki).
Dzień ojca świętowany na świecie jest w różnych datach. Po raz pierwszy Dzień Ojca świętowany był 19 czerwca 1910 roku przez mieszkańców Spokane w USA. Pomysłodawczynią tego święta była Sonora Louise Smart Dodd, która właśnie w ten sposób chciała odwdzięczyć się swojemu ojcu, który samodzielnie wkładał trud w wychowanie jej i rodzeństwa. W 1924 roku święto to zostało zaakceptowane przez prezydenta USA, a w 1966 roku prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca.

Dzień Ojca jest świętem międzynarodowym, obchodzonym z różną datą w większości krajów. Różne są też sposoby świętowania tego dnia, które wynikają z kultury kraju i jego tradycji. W większości krajów to właśnie trzecia niedziela czerwca jest „świętem taty”. W tym dniu Dzień Ojca obchodzony jest m. in. w Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, na Węgrzech, Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, w Turcji, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce oraz Nikaragui Dzień Ojca corocznie obchodzony jest 23 czerwca.

Dzień Ojca w pozostałych państwach:
Gruzja – 3 marca
Włochy, Hiszpania, Portugalia – 19 marca
Południowa Korea (Dzień rodziców) – 8 maja
Austria – druga niedziela czerwca
Wielka Brytania, USA – trzecia niedziela czerwca
Litwa – pierwsza niedziela lipca
Belgia – druga niedziela lipca
Tajwan – 8 sierpnia
Brazylia – druga niedziela sierpnia
Australia – pierwsza niedziela września
Ukraina – trzecia niedziela września
Luksemburg – 3 października
Estonia, Norwegia – 9 listopada
Tajlandia – 5 grudzień
Niemcy – dzień ojca został przekształcony w Dzień Mężczyzny

kartki na Dzień Ojca
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
kartki na Dzień Ojca
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję