Dzień Dziecka (2022-06-01)
Dzień Dziecka lub Dzień Praw Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie. Dzień Dziecka to rodzinne święto, uznawane i obchodzone na całym świecie w różnych datach. Kraj, tradycja czy religia sprawiają iż dzień ten obchodzony jest na różne sposoby lub w różnych datach.
- Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Dzień Dziecka 20 listopada. To rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z roku 1989. ONZ zasugerowało, by każde państwo organizowało obchody Dnia Dziecka w dniu, w którym uzna je za właściwy dla siebie.
- W Polsce, krajach bałtyckich, Czechach, Słowacji i Rosji Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca od 1952 roku. Inicjatorem tego święta była organizacja na rzecz ochrony dzieci (The International Union for Protection of Childhood), której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.
- W Turcji, Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia, a jednocześnie tego samego dnia świętowane jest Święto Niepodległości - w rocznicę utworzenia w 1920 roku niezależnej Republiki Tureckiej.
- We Francji i Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzone jest Święto Rodziny, które wypada 6 stycznia. To nawiązanie do tradycji katolickiej oraz do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do stajenki w dniu narodzin Chrystusa i złożyli mu specjalne podarunki. Oprócz szczególnych praw i zabaw organizowanych w tym dniu przez dorosłych dla dzieci, popularnym jest specjalne ciasto, zawierające „wróżbę”, które przygotowywane jest dla dzieci. Dziecko, które dostanie ciasto z wróżbami otrzymuje koronę "króla" lub "królowej".
- W Japonii istnieją dwa oddzielne święta:
w dniu 5 maja - święto chłopców (Tango no Sekku). Tego dnia chłopcy robią papierowe latawce w kształcie karpia i zawieszają je przed domami (według tradycji i wierzeń karpie to symbol siły i odwagi, ich celem jest przemiana w smoka). Zawieszone przed domem papierowe latawce - karpie przedstawiają rodzinę: ojciec jako karp czarny, matka jako czerwony, niebieski karp to karp syn. Ilość karpi niebieskich to liczba potomków męskich w danej rodzinie. 5 maja w całej Japonii organizuje się imprezy dla uczczenia święta chłopców, m. in. na tokijskim stadionie “Kasumigaoka” dziesiątki tysięcy dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w tzw. Dziecięcych Igrzyskach. To igrzyska sportowe zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Imprezy z okazji Japońskiego Dnia dziecka mają także charakter artystyczny. W święcie tym uczestniczy Japoński teatr zwany Kyogen (teatr posiadający blisko 600 letnią tradycję), a przedstawienia wciąż wykonywane są w kostiumach z tamtego okresu.
W dniu 3 marca jest święto dziewczynek (Hina Matsuri – Festiwal Lalek). To dzień modlitwy za zdrowie i szczęście dziewczynek. Rodzice dziewcząt w ten dzień układają papierowe lalki, ubrane w tradycyjne stroje japońskie. Lalki ustawiane są na schodkach. Najwyższy stopień zajmuje cesarz lub cesarzowa na miniaturowym tronie. Po zakończeniu święta, papierowe lalki wyrzucane są do rzeki. Towarzyszy temu modlitwa o zdrowie i szczęście dziewczynek. Wyrzucanie papierowych lalek związane jest również z przesądem dotyczącym szybkiego zamążpójścia dziewczyny, pod warunkiem szybkiego wyrzucenia lalki do rzeki.
Na całym świecie dzień dziecka bez względu na datę to dzień, kiedy dorośli zwracają szczególną uwagę na wszystkie dzieci, a dzieci mają dzień w którym dorośli organizują dla nich bale, przedstawienia, a w niektórych krajach dla wybranych dają możliwość uczestniczenia dzieci w pracach Parlamentu, gdzie przedstawiają swoje postulaty w imieniu wszystkich dzieci. To także dzień, kiedy wszyscy rodzice obdarowują swoje dzieci prezentami.
-
Dodane przez: Deox
-
Dodane przez: KARTKI
-
Dodane przez: KARTKI
-
Dodane przez: KARTKI