Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Grudzień

Barbórka

Barbórka (2013-12-04)

Barbórka to uroczyste święto górników obchodzone 4 grudnia. Jest to Dzień Górników. Tego dnia w Polsce organizowane są odświętne górnicze koncerty i pochody.

4 grudnia to także imieniny Barbary. Barbara pochodzi od greckiego słowa „barbaros” - cudzoziemka. Imię Barbara używane jest w licznych formach zdrobniałych: Basia, Basiunia, Basieńka, Barbarka, Bachna.
Zgodnie z legendą św. Barbara zginęła śmiercią męczeńską z rąk ojca poganina, w którego uderzył piorun. Na pamiątkę tego wydarzenia Barbara jest patronką tych, którzy mają do czynienia z hukiem i eksplozjami, czyli są to przede wszystkim górnicy, saperzy, kamieniarze, artylerzyści i marynarze. Św. Barbara jest również patronką flisaków, murarzy, architektów i więźniów.
Barbara jest osobą pewną siebie, niezależną i szlachetną. Barbara lubi poznawać świat poprzez liczne podróże. Stara się znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. Barbara jest niezawodna, kiedy ktoś ją prosi o pomoc.

Kolor: srebrny
Kwiat: biały hiacynt
Liczba: 2
Powiedzenia:
Święta Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie.
Kiedy na św. Barbarę błoto, będzie zimno jak złoto.

Barbórka - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Barbórka - kartki elektroniczne

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm”, udzieloną przez PFR S.A.

Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję