Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Listopad

Wszystkich Świętych
12
pozostało dni

Wszystkich Świętych (2017-11-01)

Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona w chrześcijaństwie 1 listopada. Święto ma charakter religijny i jest wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Święto wywodzi się z tradycji oddawania czci męczennikom, którzy poświęcili swoje życie dla wiary w Chrystusa. Później był to dzień poświęcony wszystkim świętym.

W krajach katolickich, w dniu Wszystkich Świętych odwiedzane są rodzinne groby, czcząc w ten sposób zmarłych i pamięć o nich. Jest to dzień zadumy związany ze wspominaniem zmarłych.
W kościele prawosławnym takim dniem jest Niedziela Wielkanocna.
W krajach anglosaskich odpowiednikiem Dnia Wszystkich Świętych jest Halloween, który protestanci w odróżnieniu od katolików świętują na wesoło.

Odmienne obyczaje mają mieszkańcy katolickich krajów pozaeuropejskich, m. in. Meksyku czy Filipinach, gdzie Dzień Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny. I tak np. w Meksyku tego dnia organizowane są zabawy i maskarady. Na Filipinach w tym dniu cmentarze zapełniają się całymi rodzinami. Ustawia się namioty, w których urządzane są huczne uczty i biesiady.

W Szwecji obchodzi się Zaduszki, które są ruchomym świętem i przypadają w pierwszą sobotę listopada. Na każdym cmentarzu znajduje się tzw. zagajnik pamięci, gdzie rozsypuje się prochy zmarłych, którzy nie chcieli tradycyjnego pochówku. W Zaduszki Szwedzi w tym miejscu wspominają zmarłych.

We Francji nie ma tradycji palenia zniczy na grobach. W Dniu Wszystkich Świętych grupy młodzieży pielgrzymują do grobu legendarnej gwiazdy rocka - Jima Morrisona na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise. Przybysze czuwają nad grobem swego idola cały dzień i pół nocy, śpiewając i grając na gitarach jego najpopularniejsze przeboje.

W Niemczech obchodzi się tzw. Totensonntag, przypadający w ostatnią niedzielę roku kościelnego. W tym dniu także część polskich protestantów odwiedza groby swoich bliskich.

Holendrzy nie mają żadnego podobnego święta o charakterze religijnym. Obchodzą oni jedynie 4 maja tzw. "upamiętnienie zmarłych". Składają wtedy wieńce i kwiaty w miejscach kaźni II wojny światowej i przed pomnikami.

W większości religii ze świętem zmarłych kojarzone są znicze zapalane na cmentarzach. Mają one symbolizować ogień powiązany z pamięcią, wdzięcznością oraz modlitwą. Palenie zniczy pochodzi jeszcze z tradycji pogańskiej, gdzie za pomocą ognia oświetlano drogę zmarłym i odpędzano demony.

W Polsce pierwszy dzień listopada jest dniem wolnym od pracy. W tym czasie wielu Polaków podróżuje, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, ozdabiają groby kwiatami, zapalają znicze i modlą się w intencji swoich zmarłych. .

2 listopada obchodzony jest Dzień Zaduszny, czyli dzień wspominania wszystkich zmarłych. W Polsce święto nazywane jest Zaduszkami. Tego dnia również odwiedza się cmentarze oraz organizuje zaduszkowe koncerty, specjalne wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom.

Wszystkich Świętych - kartki drukowane
Wszystkich Świętych - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
11 Halloween
12 Wszystkich Świętych
12 Dia de los Muertos (Meksyk)
22 Dzień Weteranów (USA)
34 Dzień Dziękczynienia
47 Mikołajki
63 Dongzhi Festiwal
65 Boże Narodzenie
67 Boxing Day UK
67 Kwanzaa USA
kalendarz świąt
Wszystkich Świętych - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję