Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Marzec

Wielki Post

Wielki Post (2017-03-01 - 2017-04-13)

Wielki Post dla chrześcijan na całym świecie jest czasem pokuty, przygotowującym do na najważniejszych Świąt – Wielkanocy. Obejmuje okres od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, kiedy odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej.

Wielki Post ma ruchomą datę i tradycyjnie bywa określany jako czterdziestodniowy (łac. Quadragesima), na pamiątkę czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu oraz czterdziestodniowego pobytu Jezusa na pustyni, gdzie poszcząc był on kuszony przez szatana.

W chrześcijaństwie Wielki Post traktowany jest jako czas pokuty i nawrócenia. Jego główne zalecenia to post, modlitwa i jałmużna. Każde z nich szczerze wykonane, staje się kolejnym krokiem do przywrócenia jedności utraconej przez grzech, i przygotowuje do przeżywania obchodów Wielkanocy.

Dawniej Wielki Post przestrzegano bardziej restrykcyjnie. Rozpoczynał się on od posypania wiernym głów popiołem i rozdaniu ubogim resztek jedzenia z ostatnich biesiad. W czasie postu jedzono chleb posmarowany powidłami lub maczano go w oliwie. Podawano śledzie bez śmietany, również kawa była bez śmietany i cukru, za to była przygotowana z palonych żołędzi. Piło się także herbatę lipową, a zamiast deserów serwowano mało słodkie ciastka zwane "wiekuistymi", które można było jeść nawet w pół roku po upieczeniu. W czasie Wielkiego Postu nie organizowano hucznych bali i przyjęć. Zdarzało się, że w tym okresie chowano dzieciom zabawki, zostawiając tylko najbardziej zniszczone, a zamiast bajek czytano żywoty świętych.

Wielki Post - kartki drukowane
Wielki Post - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
0 Oktoberfest
4 Święto Środka Jesieni (Chiny)
12 Światowy Dzień Nauczyciela
14 Światowy Dzień Uśmiechu
17 Dzień Dziękczynienia (Kanada)
17 Dzień Kolumba
38 Halloween
39 Wszystkich Świętych
39 Dia de los Muertos (Meksyk)
49 Dzień Weteranów (USA)
kalendarz świąt
Wielki Post - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję