Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Luty

Walentynki
78
pozostało dni

Walentynki (2016-02-14)

Walentynki to Święto Zakochanych przypadające 14 lutego. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i “walentynkami” - kartki walentynkowe i wiersze miłosne - wyznając miłość.

Nazwa święta pochodzi od św. Walentego, uważanego za patrona zakochanych. W tradycji chrześcijańskiej istnieje kilka historii związanych ze świętym Walentym. Jedna z legend mówi o duchownym, który przeciwstawił się rozkazowi Imperatora Rzymu Klaudiusza II zakazującego udzielania ślubów młodym mężczyznom, jako że wg. doradców Klaudiusza, nieżonaci mężczyźni byli lepszym żołnierzami. Za to nieposłuszeństwo duchowny Walenty został skazany na śmierć. Inna historia wspomina młodzieńca, który za pomoc prześladowanym chrześcijanom został skazany na śmierć. Z więzienia wysłał swojej ukochanej list z podpisem 'From Your Valentine' (podpis używany do dzisiaj na walentynkach w języku angielskim).

Walentynki obchodzone są w południowej i zachodniej Europie już od czasów średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Brytyjczycy uważają to święto za własne, ponieważ rozsławił je sir Walter Scott w XVIII wieku. 14 lutego, to także dzień, kiedy ptaki na Wyspach Brytyjskich zaczynją się łączyć w pary. Prawdopodobnie zwyczaj ten pojawił się w Ameryce na początku XVIII wieku, zaś w roku 1840 Esther A. Howland zapoczątkował masową sprzedaż pierwszych drukowanych walentynek.

W Polsce Walentynki zaczęto obchodzić dopiero w latach 90-tych XX wieku. Święto to konkuruje z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały, przypadającą na noc z 21 na 22 czerwca.

Szacuje się, że z okazji Walentynek wysyłanych jest na całym świecie około miliarda świątecznych kartek. Daje to Walentynkom drugie miejsce (za Świętami Bożego Narodzenia) w rankingu świąt, podczas których wysyła się najwięcej życzeń. Około 85% z tych życzeń wysyłają kobiety.

Na naszej stronie znajdziesz: wiersze miłosne, życzenia walentynkowe, kartki walentynkowe.

Drukowane kartki walentynkowe
Kartki walentynkowe
Dni Najbliższe święta
0 Jesień
8 Mikołajki
8 Chanuka
11 Międzynarodowy dzień walki z korupcją
12 Światowy Dzień Piłki Nożnej
23 Dongzhi Festiwal
24 Mawlid
26 Boże Narodzenie
28 Boxing Day UK
28 Kwanzaa USA
kalendarz świąt
Kartki walentynkowe
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję