Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Wrzesień

Święto Środka Jesieni (Chiny)
42
pozostało dni

Święto Środka Jesieni (Chiny) (2017-09-27)

Święto Środka Jesieni jest jednym z najważniejszych świąt w tradycyjnym kalendarzu chińskim i przypada w drugiej połowie września. Jest to drugie, zaraz po Chińskim Nowym Roku najważniejsze święto w Chinach.

Święto wywodzi się z tradycyjnych kultów lunarnych i obrzędów rolniczych. Ponieważ księżyc symbolizuje siłę żeńską yin, święto traktowane jest w Chinach także jako święto kobiet. Czci się w jego trakcie boginię Księżyca Chang'e.
Święto Środka Jesieni to także tradycyjny chiński dzień zakochanych.

Tego dnia księżyc jest największy i najjaśniejszy. Rodziny zbierają się aby obserwować księżyc, pić wino oraz jeść “księżycowe ciastka” (yuebing). Podczas obrzędowej uczty spożywane są także ryż i owoce. Uczta ta odbywa się dopiero wieczorem, po ukazaniu się Księżyca na niebie. Potrawami należy się podzielić z Księżycem i duchami przodków. Niektórzy urządzają wielkie grillowanie - na dachach budynków, przed fasadami sklepów i firm lub po prostu na ulicach i w parkach. Często puszczane są sztuczne ognie.

Księżyc w pełni w tradycji chińskiej kojarzony jest z ponownym połączeniem członków rodziny i symbolizuje wspólnotę rodziny. Często święto nazywane jest także "Świętem ponownego połączenia". Dla ludzi mieszkających poza rodzinnymi okolicami, święto jest okazją do nostalgicznego podziwiania światła księżyca.

Tradycyjnie w tygodniach poprzedzających święto, obdarowuje się bliskich pudełkami księżycowych ciastek, które nadziewane są pastą z nasion lotosa, pastą z fasoli i żółtkiem jajka. Na środku każdego ciastka umieszcza się żółtko kaczego jajka, a górną jego część dekoruje się symbolami związanymi z tym świętem. Zgodnie z tradycją, trzynaście ciastek księżycowych układa się w piramidę, która symbolizuje 13 księżyców całego roku, tzn. 12 księżyców plus jeden przestępny. Średnica tych ciastek wynosi 3 cale i 1,5 cala grubości. Niektóre sklepy w Szanghaju nie sprzedają niczego innego poza nimi.

Święto Środka Jesieni (Chiny) - kartki drukowane
Święto Środka Jesieni (Chiny) - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
26 Patriot Day (USA)
31 Oktoberfest
42 Święto Środka Jesieni (Chiny)
50 Światowy Dzień Nauczyciela
52 Światowy Dzień Uśmiechu
55 Dzień Dziękczynienia (Kanada)
55 Dzień Kolumba
76 Halloween
77 Wszystkich Świętych
77 Dia de los Muertos (Meksyk)
kalendarz świąt
Święto Środka Jesieni (Chiny) - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję