Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Wrzesień

Święto Środka Jesieni (Chiny)

Święto Środka Jesieni (Chiny) (2017-09-27)

Święto Środka Jesieni jest jednym z najważniejszych świąt w tradycyjnym kalendarzu chińskim i przypada w drugiej połowie września. Jest to drugie, zaraz po Chińskim Nowym Roku najważniejsze święto w Chinach.

Święto wywodzi się z tradycyjnych kultów lunarnych i obrzędów rolniczych. Ponieważ księżyc symbolizuje siłę żeńską yin, święto traktowane jest w Chinach także jako święto kobiet. Czci się w jego trakcie boginię Księżyca Chang'e.
Święto Środka Jesieni to także tradycyjny chiński dzień zakochanych.

Tego dnia księżyc jest największy i najjaśniejszy. Rodziny zbierają się aby obserwować księżyc, pić wino oraz jeść “księżycowe ciastka” (yuebing). Podczas obrzędowej uczty spożywane są także ryż i owoce. Uczta ta odbywa się dopiero wieczorem, po ukazaniu się Księżyca na niebie. Potrawami należy się podzielić z Księżycem i duchami przodków. Niektórzy urządzają wielkie grillowanie - na dachach budynków, przed fasadami sklepów i firm lub po prostu na ulicach i w parkach. Często puszczane są sztuczne ognie.

Księżyc w pełni w tradycji chińskiej kojarzony jest z ponownym połączeniem członków rodziny i symbolizuje wspólnotę rodziny. Często święto nazywane jest także "Świętem ponownego połączenia". Dla ludzi mieszkających poza rodzinnymi okolicami, święto jest okazją do nostalgicznego podziwiania światła księżyca.

Tradycyjnie w tygodniach poprzedzających święto, obdarowuje się bliskich pudełkami księżycowych ciastek, które nadziewane są pastą z nasion lotosa, pastą z fasoli i żółtkiem jajka. Na środku każdego ciastka umieszcza się żółtko kaczego jajka, a górną jego część dekoruje się symbolami związanymi z tym świętem. Zgodnie z tradycją, trzynaście ciastek księżycowych układa się w piramidę, która symbolizuje 13 księżyców całego roku, tzn. 12 księżyców plus jeden przestępny. Średnica tych ciastek wynosi 3 cale i 1,5 cala grubości. Niektóre sklepy w Szanghaju nie sprzedają niczego innego poza nimi.

Święto Środka Jesieni (Chiny) - kartki drukowane
Święto Środka Jesieni (Chiny) - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Święto Środka Jesieni (Chiny) - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję