Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Kwiecień

Prima Aprilis

Prima Aprilis (2017-04-01)

Prima Aprilis to dzień żartów obchodzony 1 kwietnia. To święto znane w wielu krajach na świecie, w anglojęzycznych nazywane jest "All Fools' Day" lub "April Fools' Day", we Francji "Poisson d'avril", a w Rosji "Dien Smiecha".

W tym dniu można, a nawet wskazane jest, robienie sobie żartów, dowcipów z bliskich i znajomych. Celowo poprzez drobne kłamstewka wprowadza się ich w tym dniu w błąd.

Prawdopodobnie święto żartów pochodzi z Francji, kiedy w XVI wieku król Karol IX zreformował kalendarz zmieniając pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Związane z tym zamieszanie spowodowało mnóstwo śmiesznych sytuacji. Na pamiątkę tego wydarzenia przyjęło się stroić w tym dniu psikusy.
Natomiast chrześcijaństwo łączy dzień 1 kwietnia z datą urodzin Judasza, który jest symbolem obłudy i kłamstwa.

W Wielkiej Brytanii Prima aprilis nazywane jest Dniem Głupca ("April Fool's Day" lub "All Fool's Day").
Natomiast we Francji jest to Dzień Ryby ("Poisson d'avril"), symbolizujący wejście słońca w zodiakalny znak ryb, co związane jest również ze świętem przywitania wiosny.
W Prima Aprilis także w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje.

W 1957 roku BBC wyemitowało program pokazujący Szwajcarskie drzewo, na którym rosło spaghetti. Po tym programie odebrano mnóstwo telefonów od telewidzów z prośbą o wskazówki jak wyhodować takie drzewo.

W 2003 roku rozeszła się plotka, że w Hong Kong'u wybuchła epidemia SARS i będzie on poddany kwarantannie. Wywołało to panikę wśród mieszkańców i szturmy na sklepy z żywnością.

W 2000 roku Google poinformowało, że zbudowało wyszukiwarkę potrafiącą czytać ludzkie myśli.
W 2003 roku amerykańskie stacje radiowe podały informacje o darmowych koncertach Eminema i Pearl Jam co spowodowało zakorkowanie miast.

Prima Aprilis - kartki drukowane
Prima Aprilis - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
0 Oktoberfest
4 Święto Środka Jesieni (Chiny)
12 Światowy Dzień Nauczyciela
14 Światowy Dzień Uśmiechu
17 Dzień Dziękczynienia (Kanada)
17 Dzień Kolumba
38 Halloween
39 Wszystkich Świętych
39 Dia de los Muertos (Meksyk)
49 Dzień Weteranów (USA)
kalendarz świąt
Prima Aprilis - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję