Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Kwiecień

Pesach

Pesach (2016-04-22 - 2016-04-30)

Pesach inaczej Przaśniki to żydowskie święto obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Święto przypada na wiosnę i trwa tydzień w Ziemi Izraela, a poza nią - osiem dni.

Najbardziej uroczystą chwilą święta jest pierwszy wieczór Paschy, zwany inaczej wieczorem sederowym. To uroczysta kolacja spożywana w rodzinnym gronie, czytana jest wówczas Hagada, która opowiada o wyjściu z Egiptu (nie jest to tekst liturgiczny). Potem aby upamiętnić cztery nazwy wyzwolenia wychyla się cztery kielichy wina.
Kolacja sederowa to warzywa zanurzane w słonej wodzie oraz gorzkie zioła. Tradycyjne potrawy to pieczony udziec z kością (symbolizujący ofiarę z baranka paschalnego) oraz jajka.

Wieczór sederowy to także liczne dodatkowe zwyczaje i tradycje: dzieci próbują ukraść ostatni kawałek macy (afikoman), i później wymienić go na prezenty. W czasie kolacji jeden puchar wina napełnia się dla proroka Eliasza, który jest uroczyście zapraszany do środka i prawdopodobnie bierze on udział w kolacji. Wino z kielichów jest dolewane dziesięciokrotnie, co jest symbolem i pamiątką 10 plag egipskich.

Czas Paschy to czas wielu zakazów. W pierwszy i ostatni dzień Paschy nie powinno się pracować. Najważniejszym przykazaniem obowiązującym Żydów jest zakaz spożywania (a nawet posiadania w domu) chleba na zakwasie - chamec. Zamiast niego spożywana jest maca, czyli pieczywo ze specjalnie przygotowanej mąki. W tym czasie zakazane jest używanie naczyń kuchennych i sztućców, które wchłonęły chamec. Powinny one być rytualnie oczyszczone przez specjalne procedury koszerowania. Chamec powinno się wyrzucić, lub sprzedać nie-Żydom, później można go ewentualnie odkupić po świętach.
Oprócz tego różne społeczności żydowskie mają własne ograniczenia pokarmowe, np. Aszkenazyjczycy nie jedzą fasoli, grochu i ryżu.

Pesach - kartki drukowane
Pesach - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
14 Halloween
15 Wszystkich Świętych
15 Dia de los Muertos (Meksyk)
25 Dzień Weteranów (USA)
37 Dzień Dziękczynienia
50 Mikołajki
66 Dongzhi Festiwal
68 Boże Narodzenie
70 Boxing Day UK
70 Kwanzaa USA
kalendarz świąt
Pesach - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję