Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Kwiecień

Pesach

Pesach (2016-04-22 - 2016-04-30)

Pesach inaczej Przaśniki to żydowskie święto obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Święto przypada na wiosnę i trwa tydzień w Ziemi Izraela, a poza nią - osiem dni.

Najbardziej uroczystą chwilą święta jest pierwszy wieczór Paschy, zwany inaczej wieczorem sederowym. To uroczysta kolacja spożywana w rodzinnym gronie, czytana jest wówczas Hagada, która opowiada o wyjściu z Egiptu (nie jest to tekst liturgiczny). Potem aby upamiętnić cztery nazwy wyzwolenia wychyla się cztery kielichy wina.
Kolacja sederowa to warzywa zanurzane w słonej wodzie oraz gorzkie zioła. Tradycyjne potrawy to pieczony udziec z kością (symbolizujący ofiarę z baranka paschalnego) oraz jajka.

Wieczór sederowy to także liczne dodatkowe zwyczaje i tradycje: dzieci próbują ukraść ostatni kawałek macy (afikoman), i później wymienić go na prezenty. W czasie kolacji jeden puchar wina napełnia się dla proroka Eliasza, który jest uroczyście zapraszany do środka i prawdopodobnie bierze on udział w kolacji. Wino z kielichów jest dolewane dziesięciokrotnie, co jest symbolem i pamiątką 10 plag egipskich.

Czas Paschy to czas wielu zakazów. W pierwszy i ostatni dzień Paschy nie powinno się pracować. Najważniejszym przykazaniem obowiązującym Żydów jest zakaz spożywania (a nawet posiadania w domu) chleba na zakwasie - chamec. Zamiast niego spożywana jest maca, czyli pieczywo ze specjalnie przygotowanej mąki. W tym czasie zakazane jest używanie naczyń kuchennych i sztućców, które wchłonęły chamec. Powinny one być rytualnie oczyszczone przez specjalne procedury koszerowania. Chamec powinno się wyrzucić, lub sprzedać nie-Żydom, później można go ewentualnie odkupić po świętach.
Oprócz tego różne społeczności żydowskie mają własne ograniczenia pokarmowe, np. Aszkenazyjczycy nie jedzą fasoli, grochu i ryżu.

Pesach - kartki drukowane
Pesach - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Pesach - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję