Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Wrzesień

Oktoberfest

Oktoberfest (2017-09-16 - 2017-10-03)

Oktoberfest (niem. 'święto październikowe') to dożynki chmielowe w niemieckim landzie Bawaria, na przełomie września i października. Regułą jest, że festyn może zacząć się tylko po 15 września, a jego koniec musi przypadać na pierwszą niedzielę października.

Oktoberfest to jeden z największych festynów ludowych na świecie, który co roku przyciąga około 6 milionów ludzi. W trakcie imprezy spożywane jest około pięciu milionów litrów specjalnie warzonego na tę okazję piwa o wyższej zawartości alkoholu. Każdy amator bursztynowego trunku przynajmniej raz w życiu powinien wziąć udział w tym wielkim święcie.

Historia powstania festynu Octoberfest związana jest z pewnym podoficerem (członkiem bawarskiej gwardii narodowej), który zaproponował, by uczcić ślub księcia Ludwika Bawarskiego z księżniczką Teresą von Hildburghausen zabawą, której główną atrakcją miały byś wyścigi konne. Pomysł tak zachwycił księcia, że w październiku w 1810 roku na "łące Teresy" (ku czci panny młodej), na obrzeżach miasta Monachium, odbył się pierwszy wyścig. Impreza wszystkim przypadła do gustu i odtąd odbywała się co roku z małymi przerwami w czasie wojen. W początkowych latach monachijski Oktoberfest miał przede wszystkim sportowy charakter.

Pod koniec XIX-go wieku Oktoberfest zaczął przybierać charakter jaki ma dzisiaj. W 1880 roku władze miasta zezwoliły na sprzedaż piwa. Zgodnie z przepisami działalność prowadzić mogą jedynie tradycyjne monachijskie browary, których piwo odpowiada bawarskiemu prawu czystości z 1487 roku (używanie tylko wody, chmielu, jęczmienia oraz drożdży). Aktualnie są to browary: Spaten-Franziskaner-Bräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu i Löwenbräu.

Charakterystyczne elementy Oktoberfestu:

14 hal piwnych ustawionych dla odwiedzających. Niektóre mogą pomieścić nawet 10 tysięcy osób. Hale dzieli się na 2 kategorie: hale browarów i namioty gospodarzy Oktoberfestu.

Kufle (tzw. Mass) – tradycyjnie były wykonywane z ceramiki, z czasem zastąpiono je szklanymi. Kelnerki na Oktoberfeście znane są z tego, że potrafią przenieść do dziesięciu kufli na raz, przy czym każdy z kufli zawiera litr piwa, do czego dochodzi jeszcze waga piwa. Kufle wyposażone z datą festynu sprzedawane są jako pamiątki. Kufle używane w namiotach i halach piwnych są własnością browarów i przywłaszczanie ich jest kradzieżą.


Jedzenie, bez którego piwo nie smakowałoby tak dobrze: białe kiełbaski ze słodką musztardą, golonki, kurczaki, prosiaki czy stockfische – ryby pieczone na patyku.


Bawarska muzyka (heimatmelodie) - Frywolne przyśpiewki i regionalne pieśni pomieszane z hymnami browarów oraz melodiami do tańca.

Obowiązkowym punktem programu są również pokazy sztucznych ogni, quizy na temat wiedzy o piwie oraz najbardziej charakterystyczny i prestiżowy dla kelnerek konkurs, w którym liczy się ilość przeniesionych jednorazowo, jednolitrowych kufli piwa.

Oktoberfest - kartki drukowane
Oktoberfest - ekartki
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Oktoberfest - ekartki
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję