Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Wrzesień

Oktoberfest

Oktoberfest (2017-09-16 - 2017-10-03)

Oktoberfest (niem. 'święto październikowe') to dożynki chmielowe w niemieckim landzie Bawaria, na przełomie września i października. Regułą jest, że festyn może zacząć się tylko po 15 września, a jego koniec musi przypadać na pierwszą niedzielę października.

Oktoberfest to jeden z największych festynów ludowych na świecie, który co roku przyciąga około 6 milionów ludzi. W trakcie imprezy spożywane jest około pięciu milionów litrów specjalnie warzonego na tę okazję piwa o wyższej zawartości alkoholu. Każdy amator bursztynowego trunku przynajmniej raz w życiu powinien wziąć udział w tym wielkim święcie.

Historia powstania festynu Octoberfest związana jest z pewnym podoficerem (członkiem bawarskiej gwardii narodowej), który zaproponował, by uczcić ślub księcia Ludwika Bawarskiego z księżniczką Teresą von Hildburghausen zabawą, której główną atrakcją miały byś wyścigi konne. Pomysł tak zachwycił księcia, że w październiku w 1810 roku na "łące Teresy" (ku czci panny młodej), na obrzeżach miasta Monachium, odbył się pierwszy wyścig. Impreza wszystkim przypadła do gustu i odtąd odbywała się co roku z małymi przerwami w czasie wojen. W początkowych latach monachijski Oktoberfest miał przede wszystkim sportowy charakter.

Pod koniec XIX-go wieku Oktoberfest zaczął przybierać charakter jaki ma dzisiaj. W 1880 roku władze miasta zezwoliły na sprzedaż piwa. Zgodnie z przepisami działalność prowadzić mogą jedynie tradycyjne monachijskie browary, których piwo odpowiada bawarskiemu prawu czystości z 1487 roku (używanie tylko wody, chmielu, jęczmienia oraz drożdży). Aktualnie są to browary: Spaten-Franziskaner-Bräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu i Löwenbräu.

Charakterystyczne elementy Oktoberfestu:

14 hal piwnych ustawionych dla odwiedzających. Niektóre mogą pomieścić nawet 10 tysięcy osób. Hale dzieli się na 2 kategorie: hale browarów i namioty gospodarzy Oktoberfestu.

Kufle (tzw. Mass) – tradycyjnie były wykonywane z ceramiki, z czasem zastąpiono je szklanymi. Kelnerki na Oktoberfeście znane są z tego, że potrafią przenieść do dziesięciu kufli na raz, przy czym każdy z kufli zawiera litr piwa, do czego dochodzi jeszcze waga piwa. Kufle wyposażone z datą festynu sprzedawane są jako pamiątki. Kufle używane w namiotach i halach piwnych są własnością browarów i przywłaszczanie ich jest kradzieżą.


Jedzenie, bez którego piwo nie smakowałoby tak dobrze: białe kiełbaski ze słodką musztardą, golonki, kurczaki, prosiaki czy stockfische – ryby pieczone na patyku.


Bawarska muzyka (heimatmelodie) - Frywolne przyśpiewki i regionalne pieśni pomieszane z hymnami browarów oraz melodiami do tańca.

Obowiązkowym punktem programu są również pokazy sztucznych ogni, quizy na temat wiedzy o piwie oraz najbardziej charakterystyczny i prestiżowy dla kelnerek konkurs, w którym liczy się ilość przeniesionych jednorazowo, jednolitrowych kufli piwa.

Oktoberfest - kartki drukowane
Oktoberfest - ekartki
Dni Najbliższe święta
14 Halloween
15 Wszystkich Świętych
15 Dia de los Muertos (Meksyk)
25 Dzień Weteranów (USA)
37 Dzień Dziękczynienia
50 Mikołajki
66 Dongzhi Festiwal
68 Boże Narodzenie
70 Boxing Day UK
70 Kwanzaa USA
kalendarz świąt
Oktoberfest - ekartki
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję