Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Marzec

Nowruz

Nowruz (2017-03-21)

Nowruz (nowy dzień, nowe życie) to irański Nowy Rok, którego obchody przypadają 21 marca, czyli na wiosenne zrównanie dnia z nocą. Obchody święta trwają trzynaście dni. Co roku z okazji święta ogłaszane jest od kilku do kilkunastu dni wolnych od pracy.
Historia tego święta sięga czasów starożytnej Mezopotamii. Tradycje święta Novruz silnie związane są z Bliskim Wschodem i Środkową Azją.
Nowruz poprzedzają 4 świąteczne wtorki - na wodzie, na ogniu, na ziemi i na wietrze. Zgodnie z wierzeniami, w pierwszy wtorek pojawiła się woda, a pozostałe stojące wody zamieniły się w rwące potoki i rzeki. W drugi wtorek pojawił się ogień, a trzeciego - ziemia. W czwarty wtorek wiatr otworzył pąki drzew i nastąpiła wiosna. Od tego momentu w domach rozpoczynały się porządki i pieczenie potraw.
Każdemu dniu przypisane są oddzielne rytuały, występy i rozrywki.
Przyjmuje się, że Novruz to najbardziej "pachnące święto" w roku. W tym czasie pachną żonkile i domowe wypieki, które są symbolami Nowego Roku - shekerbura, pahlava, qoqal.
Na świątecznym stole powinno znaleźć się 7 składników zaczynających się na "s": samanoo (słodki pszenny pudding), sumac (suszone jagody), serkeh (ocet), seeb (jabłko), sear (czosnek), sombol (kwiaty) i senjed (suszona oliwka). Poza tym na stole powinno stać akwarium ze złotą rybką, ponadto ma tam leżeć Koran, owoce granatu, zdjęcia krewnych i malowane na jasne kolory jajka.
Świeży i słodki zapach ciastek unoszący się na ulicach miesza się z dymem płonących na ulicach ognisk, przez które skaczą mieszkańcy, zrzucając w ten sposób z siebie zimowe nieczystości. Tylko oczyszczonym można wejść w nadchodzący czas wiosny, w nowe życie. W okresie Novruz pieśni, tańce i zabawy nie mają końca. Tradycyjnymi bohaterami ulicznych występów są Kosa i Kochal, którzy przekazują w opowieściach mądrość przodków.
Novruz obchodzony jest nie tylko przez irańską społeczność, święto rozpowszechnione jest także w innych częściach świata, między innymi w Centralnej i Południowej Azji, północno-zachodniej części Chin, na Krymie oraz wśród niektórych grup etnicznych w Albanii, Bośni, Serbii i Republice Macedonii.

Nowruz - kartki drukowane
Nowruz - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
0 Oktoberfest
4 Święto Środka Jesieni (Chiny)
12 Światowy Dzień Nauczyciela
14 Światowy Dzień Uśmiechu
17 Dzień Dziękczynienia (Kanada)
17 Dzień Kolumba
38 Halloween
39 Wszystkich Świętych
39 Dia de los Muertos (Meksyk)
49 Dzień Weteranów (USA)
kalendarz świąt
Nowruz - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję