Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Marzec

Nowruz

Nowruz (2017-03-21)

Nowruz (nowy dzień, nowe życie) to irański Nowy Rok, którego obchody przypadają 21 marca, czyli na wiosenne zrównanie dnia z nocą. Obchody święta trwają trzynaście dni. Co roku z okazji święta ogłaszane jest od kilku do kilkunastu dni wolnych od pracy.
Historia tego święta sięga czasów starożytnej Mezopotamii. Tradycje święta Novruz silnie związane są z Bliskim Wschodem i Środkową Azją.
Nowruz poprzedzają 4 świąteczne wtorki - na wodzie, na ogniu, na ziemi i na wietrze. Zgodnie z wierzeniami, w pierwszy wtorek pojawiła się woda, a pozostałe stojące wody zamieniły się w rwące potoki i rzeki. W drugi wtorek pojawił się ogień, a trzeciego - ziemia. W czwarty wtorek wiatr otworzył pąki drzew i nastąpiła wiosna. Od tego momentu w domach rozpoczynały się porządki i pieczenie potraw.
Każdemu dniu przypisane są oddzielne rytuały, występy i rozrywki.
Przyjmuje się, że Novruz to najbardziej "pachnące święto" w roku. W tym czasie pachną żonkile i domowe wypieki, które są symbolami Nowego Roku - shekerbura, pahlava, qoqal.
Na świątecznym stole powinno znaleźć się 7 składników zaczynających się na "s": samanoo (słodki pszenny pudding), sumac (suszone jagody), serkeh (ocet), seeb (jabłko), sear (czosnek), sombol (kwiaty) i senjed (suszona oliwka). Poza tym na stole powinno stać akwarium ze złotą rybką, ponadto ma tam leżeć Koran, owoce granatu, zdjęcia krewnych i malowane na jasne kolory jajka.
Świeży i słodki zapach ciastek unoszący się na ulicach miesza się z dymem płonących na ulicach ognisk, przez które skaczą mieszkańcy, zrzucając w ten sposób z siebie zimowe nieczystości. Tylko oczyszczonym można wejść w nadchodzący czas wiosny, w nowe życie. W okresie Novruz pieśni, tańce i zabawy nie mają końca. Tradycyjnymi bohaterami ulicznych występów są Kosa i Kochal, którzy przekazują w opowieściach mądrość przodków.
Novruz obchodzony jest nie tylko przez irańską społeczność, święto rozpowszechnione jest także w innych częściach świata, między innymi w Centralnej i Południowej Azji, północno-zachodniej części Chin, na Krymie oraz wśród niektórych grup etnicznych w Albanii, Bośni, Serbii i Republice Macedonii.

Nowruz - kartki drukowane
Nowruz - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Nowruz - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję