Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Kwiecień

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa (2017-04-09)

Niedziela Palmowa ("Niedziela Męki Pańskiej", zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną") jest to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim i wyznaczone jest na 7 dni przed Wielkanocą.

Święto obchodzone jest na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, który zgodnie z Pismem wjechał do miasta na osiołku, a zebrany wówczas tłum rzucał na drogę gałązki z palem. Na tą pamiątkę tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, które teraz są symbolem odradzającego się życia. Dawniej (i w niektórych regionach teraz) poświęcone palmy przechowywane były prawie cały rok, aż do spalenia w Środę Popielcową.

Niedziela Palmowa to dzień zarówno radosnych procesji palmowych, jak i okres rozpoczynający tydzień żałoby i zadumy nad śmiercią Chrystusa. Najbliższe oryginalnym wydarzeniom są uroczystości, które odbywają się w Ziemi Świętej. Chrześcijanie zbierają się na Górze Oliwnej niedaleko Jerozolimy. Tam odczytuje się fragment Ewangelii św. Mateusza, przypominający chwile sprzed 20 wieków. Następnie procesja zakonników i wiernych wyrusza do Jerozolimy tą samą drogą, którą niegdyś przebył Jezus. Zgromadzeni wokół pochodu ludzie, śpiewają i rzucają pod kopytka osiołka swoje płaszcze i palmowe liście.
Niedziela Palmowa ma wymiar czysto religijny i nie towarzyszą jej inne obrzędy niż kościelne.


Niedziela Palmowa - kartki drukowane
Niedziela Palmowa - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
15 Dzień Przyjaźni
22 Dzień Niepodległości Pakistanu
23 Dzień Niepodległości Indii
42 Dzień Dziadków (USA, Kanada)
50 Patriot Day (USA)
55 Oktoberfest
66 Święto Środka Jesieni (Chiny)
74 Światowy Dzień Nauczyciela
76 Światowy Dzień Uśmiechu
79 Dzień Dziękczynienia (Kanada)
kalendarz świąt
Niedziela Palmowa - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję