Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Styczeń

Makar Sankranti

Makar Sankranti (2017-01-14)

Makar Sankranti lub Pongal to jedyne święto hinduskie, które obchodzone jest zgodnie z kalendarzem słonecznym, a nie księżycowym używanym do obliczania innych świąt w Indiach. Makar Sankranti wypada 14 stycznia.

Słowo makara oznacza znak koziorożca, sankranti to przejście, czyli chodzi o przejście Słońca w nowy znak zodiaku. W ciągu całego roku jest 12 momentów określanych jako sankranti. Przejście w znak koziorożca jest szczególnie ważne, ponieważ rozpoczyna sześciomiesięczny pomyślny okres, sprzyjający osiąganiu życiowych celów. W związku z tym, dzień ten uważany jest za jeden z najbardziej pomyślnych dni w roku.

Makar Sankranti to święto żniw i urodzaju. Święto powiązane jest z kultem Słońca, symbolizującym światło i rozum oraz z Saraswati – bogini mądrości.

Sposób świętowania Makar Sankranti może się niewiele różnić w zależności od regionu i kraju. Do najbardziej rozpowszechnionych tradycji należy puszczanie latawców, dekorowanie krów oraz rytualne karmienie zwierząt.

W czasie święta wierni udają się nad rzekę i tam dokonują rytualnego obmycia oraz ofiarowania wody słońcu. Kąpią też byki, malują ich poroża kolorową farbą. Tego dnia spożywany jest ryż oraz słodka potrawa til, która jest symbolicznie dzielona na znak przyjaźni. W wioskach odbywają się procesje mieszkańców prowadzących bydło przy dźwiękach fletów, piszczałek i bębnów.

Święto obchodzone jest w całych Indiach, a także w niektórych innych krajach Azji pod różnymi nazwami, np. w Tamil Nadu odpowiada mu Pongal.

Nazwa Pongal znaczy dosłownie "wykipieć" i nawiązuje do garnka, w którym gotuje się świąteczne danie. Jego głównymi składnikami są ryż, mleko i cukier palmowy. Sama potrawa również nazywana jest Pongal.

Okres święta, to czas kiedy prowadzone są zbiory zbóż, trzciny cukrowej i kurkumy głównego składnika tamilskiej kuchni. W 4 świąteczne dni nazywane: Bhogi Festival, Surya Pongal, Maatu Pongal i Kanum Pongal kobiety dekorują wejścia domów kolorowymi kołami. Ulice miast zdobią różnokolorowe kwiaty.

Miesiąc, w którym świętowane jest Pongal to tradycyjnie miesiąc ślubów. Wynika to z tego, iż dzięki dobrym zbiorom rodziny posiadają dodatkowe pieniądze na kosztowne przyjęcia rodzinne, takie jak ślub.

Makar Sankranti - kartki drukowane
Makar Sankranti - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Makar Sankranti - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję