Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Styczeń

Japoński Nowy Rok

Japoński Nowy Rok (2017-01-01 - 2017-01-03)

Japoński Nowy Rok (Shōgatsu san-ga-nichi - w dosłownie oznacza trzy dni stycznia) oficjalne święto państwowe w Japonii obchodzone w dniu 1 stycznia. Przez trzy pierwsze dni w roku wszystkie urzędy i firmy państwowe są zamknięte, choć wszystkie obchody noworoczne kończą się dopiero 14 stycznia. Shōgatsu to okres zabawy i spotkań z bliskimi, ale i czas na zakończenie starych spraw, rozpoczęcie życia od nowa i zapewnienie sobie szczęścia w nowym roku.
Zgodnie z tą zasadą wszelkie sprawy należy zakończyć przed nocą 31 grudnia aby wejść w nowy rok i nowymi sprawami. Zatem przygotowania do Nowego Roku zaczynają porządki domowe i usuwanie wszystkich rzeczy mało przydatnych, mało używanych lub kojarzącymi się ze smutkiem. Później domy są dekorowane origami, słomą bambusową lub ryżową. Przyrządzane są także tradycyjne potrawy np.: ryżowe ciasteczka mochi jedzone razem z zupą zōni oraz toso - ceremonialne, ostre sake z dodatkiem ziół. Japońska tradycja nakazuje, by do wszystkich swoich znajomych, krewnych, współpracowników wysłać kartkę z życzeniami ze specjalnym, czerwonym napisem: nenga (życzenia noworoczne).

W Noc Noworoczna, którą zgodnie z tradycją powinno spędzić się z rodziną Japończycy odwiedzają świątynie, gdzie kulminacyjnym wydarzeniem jest 108 uderzeń świątynnych dzwonów (joya-no kane). Ich bicie ma wypędzić stary rok, uwolnić ludzi od grzechów i dać im nową nadzieję. Nowy Rok należy rozpocząć od obejrzenia pierwszego wschodu słońca nad brzegiem morza (hatsu – hinode). Jak głosi tradycja, ten wschód jest zapowiedzią jaki ma być najbliższy rok. Noworoczny Poranek rodziny spędzają na wspólnych modlitwach przed domowymi ołtarzami, w czasie których podejmują noworoczne postanowienia i wypowiadają życzenia. Na śniadanie podawana jest specjalna zupa z kleistymi ciastkami ryżowymi, później w gronie rodzinnym wypija się specjalny rodzaj sake, który gwarantuje długowieczność. To w Noworoczny Poranek roznoszone są kartki z życzeniami. To dzień, w którym także odwiedza się świątynie.

Świąteczne obchody Nowego Roku kończą się dopiero 14 stycznia. W tym dniu palone są w ogniskach ozdoby. Ludzie świętują przy muzyce, śpiewie i jedzeniu. 14 stycznia uważany jest także za najlepszy dzień do zawierania umów przedmałżeńskich.

Japoński Nowy Rok - kartki drukowane
Japoński Nowy Rok - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
14 Halloween
15 Wszystkich Świętych
15 Dia de los Muertos (Meksyk)
25 Dzień Weteranów (USA)
37 Dzień Dziękczynienia
50 Mikołajki
66 Dongzhi Festiwal
68 Boże Narodzenie
70 Boxing Day UK
70 Kwanzaa USA
kalendarz świąt
Japoński Nowy Rok - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję