Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Styczeń

Japoński Nowy Rok

Japoński Nowy Rok (2017-01-01 - 2017-01-03)

Japoński Nowy Rok (Shōgatsu san-ga-nichi - w dosłownie oznacza trzy dni stycznia) oficjalne święto państwowe w Japonii obchodzone w dniu 1 stycznia. Przez trzy pierwsze dni w roku wszystkie urzędy i firmy państwowe są zamknięte, choć wszystkie obchody noworoczne kończą się dopiero 14 stycznia. Shōgatsu to okres zabawy i spotkań z bliskimi, ale i czas na zakończenie starych spraw, rozpoczęcie życia od nowa i zapewnienie sobie szczęścia w nowym roku.
Zgodnie z tą zasadą wszelkie sprawy należy zakończyć przed nocą 31 grudnia aby wejść w nowy rok i nowymi sprawami. Zatem przygotowania do Nowego Roku zaczynają porządki domowe i usuwanie wszystkich rzeczy mało przydatnych, mało używanych lub kojarzącymi się ze smutkiem. Później domy są dekorowane origami, słomą bambusową lub ryżową. Przyrządzane są także tradycyjne potrawy np.: ryżowe ciasteczka mochi jedzone razem z zupą zōni oraz toso - ceremonialne, ostre sake z dodatkiem ziół. Japońska tradycja nakazuje, by do wszystkich swoich znajomych, krewnych, współpracowników wysłać kartkę z życzeniami ze specjalnym, czerwonym napisem: nenga (życzenia noworoczne).

W Noc Noworoczna, którą zgodnie z tradycją powinno spędzić się z rodziną Japończycy odwiedzają świątynie, gdzie kulminacyjnym wydarzeniem jest 108 uderzeń świątynnych dzwonów (joya-no kane). Ich bicie ma wypędzić stary rok, uwolnić ludzi od grzechów i dać im nową nadzieję. Nowy Rok należy rozpocząć od obejrzenia pierwszego wschodu słońca nad brzegiem morza (hatsu – hinode). Jak głosi tradycja, ten wschód jest zapowiedzią jaki ma być najbliższy rok. Noworoczny Poranek rodziny spędzają na wspólnych modlitwach przed domowymi ołtarzami, w czasie których podejmują noworoczne postanowienia i wypowiadają życzenia. Na śniadanie podawana jest specjalna zupa z kleistymi ciastkami ryżowymi, później w gronie rodzinnym wypija się specjalny rodzaj sake, który gwarantuje długowieczność. To w Noworoczny Poranek roznoszone są kartki z życzeniami. To dzień, w którym także odwiedza się świątynie.

Świąteczne obchody Nowego Roku kończą się dopiero 14 stycznia. W tym dniu palone są w ogniskach ozdoby. Ludzie świętują przy muzyce, śpiewie i jedzeniu. 14 stycznia uważany jest także za najlepszy dzień do zawierania umów przedmałżeńskich.

Japoński Nowy Rok - kartki drukowane
Japoński Nowy Rok - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Japoński Nowy Rok - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję