Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Październik

Halloween
40
pozostało dni

Halloween (2017-10-31)

Halloween to święto obchodzone 31 października, szeroko rozpowszechnione w kulturze amerykańskiej, związane z przebierańcami i odnosi się do święta zmarłych. Odpowiednikiem Halloween w kościele katolickim są Zaduszki.

Nazwa Halloween pochodzi prawdopodobnie od angielskiego skrótu All Hallows' Eve – wigilia Wszystkich Świętych.

Najhuczniej Halloween obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii, Irlandii, Szkocji i Anglii. W Irlandii dzień jest świętem państwowym. W niektórych krajach, Halloween cieszy się największą popularnością zaraz po świętach Bożego Narodzenia, mimo iż nie jest to święto urzędowe.

Halloween ma silne korzenie pogańskie i wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain, w czasie którego witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Tego dnia zacierała się granica między światem żywych i umarłych. Dobre duchy czczono i zapraszano do domów, natomiast złe duchy odstraszano. Uważa się, iż z potrzeby odstraszania złych duchów narodziła się tradycja przebierania w dziwaczne stroje i zakładania masek. Te zwyczaje irlandzcy imigranci sprowadzili do Ameryki Północnej w XIX wieku. Dopiero pod koniec XX wieku Halloween rozpowszechniło się w Europie Zachodniej.

Halloween obchodzony jest na różne sposoby w różnych krajach. Ale ostatnio można zauważyć “amerykanizację” tego święta i zanik rodzimych zwyczajów. Halloween kojarzony jest głównie z:
Maskaradami, gdzie zarówno dorośli i dzieci przebierają się za potwory, wampiry, duchy czy czarownice. Najczęściej kostiumy oparte są na postaciach z telewizji. W czasie święta przebrane dzieci chodzą po domach i zbierają słodycze.
Wydrążonymi dyniami w postaci maski ze światełkiem w środku, które umieszcza się w widocznym miejscu w domu. Do przyozdobienia domów używa się także imitacji ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych z horrorów.
Kolorami: czarnym - symbolizującym duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty oraz pomarańczowym - przypominającym o schyłku jesieni.
Organizowaniem tzw. strasznych farm (ang. Scary Farm), do tego celu służyły zaadaptowane duże przestrzenie, w których tworzono specjalne scenerie, przypominające plany zdjęciowe do filmów grozy.
Zabawami związanymi z wróżbiarstwem:
-Przeskakiwanie przez świeczki rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną symbolizują szczęśliwe miesiące w nadchodzącym roku.
-Wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeśli skorupka orzecha pęknie z trzaskiem, zwiastuje to odwzajemnioną miłość.
-Zabawa w łapanie jabłek (ang. Bobbing for apples) – za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jeśli jabłko pozostanie nieuszkodzone, to gwarantowane jest szczęście w przyszłym roku. Podobną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk zawieszonych na nitkach ciastek i owoców.
- wróżenie ze spodków, których zawartość zwiastuje wydarzenia na przyszły rok.
- popularnością wśród niezamężnych panien, cieszy się wróżba związana z przyszłym małżonkiem. W czasie Halloween kobieta siada w ciemnym pokoju, patrząc w lustro do czasu, aż pojawi się w nim twarz przyszłego małżonka. Natomiast jeśli zamiast twarzy pojawi się trupia czaszka, kobieta nie przeżyje następnego roku.
Halloween - kartki drukowane
Halloween - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
0 Oktoberfest
6 Święto Środka Jesieni (Chiny)
14 Światowy Dzień Nauczyciela
16 Światowy Dzień Uśmiechu
19 Dzień Dziękczynienia (Kanada)
19 Dzień Kolumba
40 Halloween
41 Wszystkich Świętych
41 Dia de los Muertos (Meksyk)
51 Dzień Weteranów (USA)
kalendarz świąt
Halloween - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję