Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Listopad

Dzień Weteranów (USA)
22
pozostało dni

Dzień Weteranów (USA) (2017-11-11)

Dzień Weteranów (Dzień Pamięci) obchodzony jest 11 listopada w krajach anglosaskich na cześć żołnierzy poległych w wojnach. Święto zostało ustanowione po zakończeniu I Wojny Światowej.
W Kanadzie i Belgii święto obchodzone jest pod nazwą Dzień Pamięci (ang. Remembrance Day).

Obchody Dnia Weteranów odbywają się w całych Stanach Zjednoczonych. W wielu miejscach pamięci organizowane są okolicznościowe akademie i parady. W Waszyngtonie pod Pomnikiem Wojny Wietnamskiej, na ścianie którego wyryto 58 tysięcy poległych nazwisk co roku zbierają się tysiące weteranów. Główne uroczystości z okazji Dnia Weteranów odbywają się na cmentarzu wojskowym Arlington .
W USA za weteranów uważa się nie tylko osoby, które walczyły na wojnie, ale również tych, którzy swoje zawodowe życie spędzili w amerykańskich siłach zbrojnych.

W Wielkiej Brytanii święto obchodzone jest w drugą niedzielę listopada i nazywane jest Dniem Maka (ang. Poppy Day), ponieważ nosi się w tym dniu maki przypięte do ubrania na znak pamięci. Maki sprzedawane są przez Brytyjską Legię Królewską, a dochód przeznaczany jest na rzecz weteranów. Symboliczne wieńce z kwiatów maku składa się również na grobach żołnierzy, kwiaty upamiętniają maki z pól Flandrii – miejsca krwawych walk żołnierzy w czasie I Wojny Światowej.
Główne obchody uroczystości rozpoczynają się o godz. 11:00 pod pomnikami poległych we wszystkich wojnach. Odmawiane są modlitwy, grają trąbki wojskowe i orkiestry. Weterani i matki poległych wyróżniani są orderami. Minutą ciszy czczą zmarłych żołnierzy ludzie na ulicy, w szkołach i w zakładach pracy.

Dzień Weteranów (USA) - kartki drukowane
Dzień Weteranów (USA) - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
11 Halloween
12 Wszystkich Świętych
12 Dia de los Muertos (Meksyk)
22 Dzień Weteranów (USA)
34 Dzień Dziękczynienia
47 Mikołajki
63 Dongzhi Festiwal
65 Boże Narodzenie
67 Boxing Day UK
67 Kwanzaa USA
kalendarz świąt
Dzień Weteranów (USA) - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję