Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Listopad

Dzień Weteranów (USA)

Dzień Weteranów (USA) (2017-11-11)

Dzień Weteranów (Dzień Pamięci) obchodzony jest 11 listopada w krajach anglosaskich na cześć żołnierzy poległych w wojnach. Święto zostało ustanowione po zakończeniu I Wojny Światowej.
W Kanadzie i Belgii święto obchodzone jest pod nazwą Dzień Pamięci (ang. Remembrance Day).

Obchody Dnia Weteranów odbywają się w całych Stanach Zjednoczonych. W wielu miejscach pamięci organizowane są okolicznościowe akademie i parady. W Waszyngtonie pod Pomnikiem Wojny Wietnamskiej, na ścianie którego wyryto 58 tysięcy poległych nazwisk co roku zbierają się tysiące weteranów. Główne uroczystości z okazji Dnia Weteranów odbywają się na cmentarzu wojskowym Arlington .
W USA za weteranów uważa się nie tylko osoby, które walczyły na wojnie, ale również tych, którzy swoje zawodowe życie spędzili w amerykańskich siłach zbrojnych.

W Wielkiej Brytanii święto obchodzone jest w drugą niedzielę listopada i nazywane jest Dniem Maka (ang. Poppy Day), ponieważ nosi się w tym dniu maki przypięte do ubrania na znak pamięci. Maki sprzedawane są przez Brytyjską Legię Królewską, a dochód przeznaczany jest na rzecz weteranów. Symboliczne wieńce z kwiatów maku składa się również na grobach żołnierzy, kwiaty upamiętniają maki z pól Flandrii – miejsca krwawych walk żołnierzy w czasie I Wojny Światowej.
Główne obchody uroczystości rozpoczynają się o godz. 11:00 pod pomnikami poległych we wszystkich wojnach. Odmawiane są modlitwy, grają trąbki wojskowe i orkiestry. Weterani i matki poległych wyróżniani są orderami. Minutą ciszy czczą zmarłych żołnierzy ludzie na ulicy, w szkołach i w zakładach pracy.

Dzień Weteranów (USA) - kartki drukowane
Dzień Weteranów (USA) - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Dzień Weteranów (USA) - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję