Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Luty

Dzień Świstaka
14
pozostało dni

Dzień Świstaka (2017-02-02)

Dzień Świstaka (Dzień Świszcza) to święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, którego bohaterem jest świszcz.

Jeżeli w tym dniu zwierzę wyjrzy z nory i zobaczy swój cień, to zwiastuje jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli cienia nie będzie to oznacza, że wkrótce przyjdzie wiosna. W praktyce oznacza to zupełny przypadek, ponieważ przepowiednia sprawdza się w około 50% przypadków. Święto uważane jest za bardzo wesołe.

W miasteczku Punxsutawney (stan Pensylwania w USA) świszcz wabi się Phil. Zwierzę wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka w swoim świstakowym języku. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną o przepowiedni. Od 1887 roku świszcz Phil zobaczył swój cień 97 razy (ostatni raz w 2010 roku), zaś cienia nie zobaczył 15 razy (po raz ostatni w 2007 roku.).

Dzień Świstaka - kartki drukowane
Dzień Świstaka - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
0 Karnawał
2 Światowy dzień przytulania
7 Dzień Australii
7 Dzień Republiki Indii
9 Chiński Nowy Rok
14 Dzień Świstaka
16 Tłusty czwartek
26 Walentynki
27 Dzień singla
29 Światowy Dzień Kota
kalendarz świąt
Dzień Świstaka - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję