Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Maj

Dzień Pielęgniarek

Dzień Pielęgniarek (2017-05-12)

Dzień Pielęgniarek obchodzony jest na całym świecie 12 maja.

Dzień Pielęgniarek został ustanowiony w 1973 roku na Kongresie Międzynarodowej Rady Pielęgniarek w Meksyku. 12 maja jest rocznicą urodzin prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa - Florence Nightingale, która była również założycielką pierwszej, świeckiej szkoły pielęgniarskiej.

Florence Nightingale (1820-1910) studiowała starożytność, biegle władała czterema językami. W wieku 25 lat oznajmiła rodzicom, że chce zostać pielęgniarką. Rodzice byli temu nieprzychylni, ponieważ w dawnych czasach, pielęgniarstwem zajmowały się, nie licząc zakonnic, głównie kobiety z marginesu społecznego. Florence zrezygnowała z małżeństwa i została przełożoną zakładu dla chorych dam z towarzystwa. Gdy wybuchła wojna krymska Nightingale udała się na front razem z ochotniczkami.
W 1856 roku Florence wróciła do Anglii jako bohaterka narodowa. W 1860 roku Nightingale, dzięki zebranym funduszom przez wdzięcznych żołnierzy, założyła pierwszą świecką szkołę pielęgniarek przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie.

W 1912 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ustanowił Medal im. Florence Nightingale, czyli najwyższe odznaczenie pielęgniarskie przyznawane za pełną poświęcenia i miłości posługę ludziom, których życie jest zagrożone.

W Polsce tego samego dnia obchodzony jest Krajowy Dzień Położnych.

Dzień Pielęgniarek - kartki drukowane
Dzień Pielęgniarek - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Dzień Pielęgniarek - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję