Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Maj

Dzień Pielęgniarek

Dzień Pielęgniarek (2017-05-12)

Dzień Pielęgniarek obchodzony jest na całym świecie 12 maja.

Dzień Pielęgniarek został ustanowiony w 1973 roku na Kongresie Międzynarodowej Rady Pielęgniarek w Meksyku. 12 maja jest rocznicą urodzin prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa - Florence Nightingale, która była również założycielką pierwszej, świeckiej szkoły pielęgniarskiej.

Florence Nightingale (1820-1910) studiowała starożytność, biegle władała czterema językami. W wieku 25 lat oznajmiła rodzicom, że chce zostać pielęgniarką. Rodzice byli temu nieprzychylni, ponieważ w dawnych czasach, pielęgniarstwem zajmowały się, nie licząc zakonnic, głównie kobiety z marginesu społecznego. Florence zrezygnowała z małżeństwa i została przełożoną zakładu dla chorych dam z towarzystwa. Gdy wybuchła wojna krymska Nightingale udała się na front razem z ochotniczkami.
W 1856 roku Florence wróciła do Anglii jako bohaterka narodowa. W 1860 roku Nightingale, dzięki zebranym funduszom przez wdzięcznych żołnierzy, założyła pierwszą świecką szkołę pielęgniarek przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie.

W 1912 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ustanowił Medal im. Florence Nightingale, czyli najwyższe odznaczenie pielęgniarskie przyznawane za pełną poświęcenia i miłości posługę ludziom, których życie jest zagrożone.

W Polsce tego samego dnia obchodzony jest Krajowy Dzień Położnych.

Dzień Pielęgniarek - kartki drukowane
Dzień Pielęgniarek - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
0 Oktoberfest
6 Święto Środka Jesieni (Chiny)
14 Światowy Dzień Nauczyciela
16 Światowy Dzień Uśmiechu
19 Dzień Dziękczynienia (Kanada)
19 Dzień Kolumba
40 Halloween
41 Wszystkich Świętych
41 Dia de los Muertos (Meksyk)
51 Dzień Weteranów (USA)
kalendarz świąt
Dzień Pielęgniarek - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję