Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Styczeń

Dzień Martina Luthera Kinga USA

Dzień Martina Luthera Kinga USA (2017-01-16)

Dzień Martina Luthera Kinga (ang. Martin Luther King, Jr. Day) obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych w trzeci poniedziałek stycznia. Jest to dzień wolny od pracy.

Martin Luther King urodził się 15 stycznia 1929 roku. Pastor King walczył o zniesienie segregacji i dyskryminacji rasowej w USA, co zaowocowało uchwaleniem w latach 60-tych ustaw przyznających prawa obywatelskie Afroamerykanom. King był zwolennikiem pokojowych metod i integracji ras. Jego słynne przemówienie "I have a dream" (Mam sen, albo: marzenie) wygłoszone w sierpniu 1963 r. na wiecu na waszyngtońskim Mallu, weszło do kanonu historycznych przemówień amerykańskich. Pastor Martin Luther King został zamordowany 4 kwietnia 1968 roku w Memphis. Martin Luter King jest jedynym Amerykaninem (oprócz George'a Washingtona), który ma swoje narodowe święto "w dniu swoich urodzin". Taki status członka mniejszości rasowej kraju jest niebywały i nieprawdopodobny. Zwykle, zaszczyt taki zarezerwowany jest dla osobistości związanych z armią bądź religią. W 1964 roku Martin Luther King otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Uroczysty Dzień Martina Luthera Kinga obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych od stycznia 1986 roku. Tego dnia przypominane są zasługi oraz wkład Kinga w obronę poszanowania ludzkiej godności i wolności. Udowadniając co roku, że jego sen nigdy się nie skończy...Kilka zdań wypowiedzianych przez Martina Luthera Kinga:

"Mam takie marzenie, że pewnego dnia czworo moich małych dzieci będzie żyło w społeczeństwie, które nie będzie ich osądzało wedle koloru skóry, lecz wedle ich charakterów."(wygłoszone 28 sierpnia 1963 roku podczas wiecu w Waszyngtonie)

"Musimy nauczyć się żyć razem jak bracia, jeśli nie chcemy zginąć razem jak szaleńcy."

"Nic, co człowiek robi, nie poniża go tak bardzo jak nienawiść."

"Ten kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia."

"Wierzę, że ostatnie słowo będzie należeć do nieuzbrojonej prawdy i bezwarunkowej miłości."


Dzień Martina Luthera Kinga USA - kartki drukowane
Dzień Martina Luthera Kinga USA - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Dzień Martina Luthera Kinga USA - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję