Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Październik

Dzień Kolumba

Dzień Kolumba (2017-10-10)

Dzień Kolumba (ang. Columbus Day) obchodzony jest w drugi poniedziałek października. W USA, Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej dzień ten jest oficjalnym świętem. Święto upamiętnia podróż Krzysztofa Kolumba z Europy do Nowego Świata.

W poszczególnych krajach, zależnie od pozytywnego lub negatywnego postrzegania kolonizacji, święto nazywane jest Dniem Kolumba, Dniem Hiszpańskim lub Dniem Rdzennej Ludności. Columbus Day to święto problematyczne zwłaszcza tam, gdzie mieszka wiele osób indiańskiego pochodzenia. "Bohater jednych jest łotrem dla drugich" - podsumowuje Felipe Fernandez-Armesto, autor książek poświęconych Krzysztofowi Kolumbowi.

W Hiszpanii jest to także Dzień Sił Zbrojnych. Tego dnia odbywają się tradycyjne defilady wojskowe.

Dzień Kolumba, mimo iż święto federalne, nie jest powszechnie uznawane w całych Stanach Zjednoczonych. W Miami, Dallas, Los Angeles i Seattle nie jest to dzień wolny od pracy. Na przykład w Kalifornii Dzień Kolumba został "zlikwidowany" jako dzień wolny od pracy przez gubernatora Arnolda Schwarzeneggera, który szukał oszczędności budżetowych.

Wyjątkowo hucznie Dzień Kolumba obchodzony jest w Nowym Jorku, gdzie od 1929 roku corocznie przechodzi wielka parada Piątą Aleją. Tego dnia przy wielu domach powiewają flagi, a dzieci w szkołach śpiewają piosenki o odkrywcy. Uroczystości odbywają się przy grobie Kolumba w Faro a Colon i w katedrze w Santo Domingo.

W krajach Ameryki Południowej dwunastego października do głosu dochodzą przedstawiciele rdzennej ludności, którzy w większości negatywnie postrzegają rolę wielkiego podróżnika Krzysztofa Kolumba. Według nich kolonizacja przyniosła Ameryce choroby, zniewolenie i wyzysk.

Dzień Kolumba - kartki drukowane
Dzień Kolumba - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Dzień Kolumba - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję