Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Wrzesień

Dzień Dziadków (USA, Kanada)

Dzień Dziadków (USA, Kanada) (2017-09-03)

Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day) to świeckie święto obchodzone w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii i jest anglosaskim odpowiednikiem Dnia Babci i Dziadka.
W Polsce święto jest rozbite na dwa odrębne święta.

W Wielkiej Brytanii obchodzone jest w pierwszą niedzielę października, a w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które przypada tam w pierwszy poniedziałek września.

Głównym powodem ustanowienia tego święta była chęć oddania honoru wszystkim babciom i dziadkom, którym każda rodzina tak wiele zawdzięcza. Jest to dzień, w którym zarówno dziadkowie jak i wnuczęta mają szansę na okazanie sobie miłości i życzliwości. Obchody tego dnia kładą szczególny nacisk na uświadomienie dzieciom, jak wiele zawdzięczają one osobom starszym, zachęcając je do pomocy i opieki nad najstarszymi członkami rodziny. Organizowane są w szkołach akademie i konkursy z udziałem dziadków, wnuki recytują wiersze i składają życzenia.

Powstanie święta związane jest z działalnością Amerykanki - Marian Lucille Herndon McQuade. W 1970 roku zainicjowała ona kampanię w celu ustanowienia specjalnego dnia poświęconego dziadkom i babciom. Przez lata pracowała z mieszkańcami miasta, głównie z seniorami. Dała się poznać jako orędowniczka i obrończyni praw ludzi starszych. Jej działalność opierała się głównie na wysyłaniu listów oraz pozyskiwaniu organizacji zainteresowanych sprawami ludzi starszych. Zdobyła ona duże wsparcie mediów i znanych osobistości. Dzięki jej staraniom, w 1973 roku gubernator Arch Moore ogłosił pierwszy Dzień Dziadków w zachodniej Wirginii.

76-letnia Marian Lucille Herndon McQuade - matka piętnaściorga dzieci, oraz babcia 43 wnucząt została vice przewodniczącą Komisji d.s. Starszych w Zachodniej Wirginii, reprezentantką stanu podczas Konferencji w Białym Domu, prezesem Fundacji d.s. Zatrudnienia oraz vice prezesem Rady Domu Spokojnej Starości.

W 1978 roku Kongres w USA uznał pierwszą niedzielę po Święcie Pracy – Narodowym Dniem Dziadków. W 1995 święto oficjalnie zaadoptowało się w Kanadzie, gdzie obchodzone jest tak samo jak w Stanach Zjednoczonych.

Święto obchodzone jest we wrześniu, ponieważ ten miesiąc symbolizuje zbliżającą się jesień życia każdego seniora. Dzień Dziadków w USA ma swój oficjalny hymn skomponowany przez John'a Prill'a jesti zatytułowany "A Song For Grandma And Grandpa" (Piosenka dla Babci i Dziadka). Ciekawym symbolem tego dnia jest kwiatek – niezapominajka, który ma przypominać o kruchości ludzkiego życia. Dlatego należy jak najlepiej wykorzystać czas na tworzenie niezapomnianych wspomnień z bliskimi.

Pamiętaj, żeby wysłać w tym dniu życzenia dla babci i dziadka, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie.

Dzień Dziadków (USA, Kanada) - kartki drukowane
Dzień Dziadków (USA, Kanada) - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
14 Halloween
15 Wszystkich Świętych
15 Dia de los Muertos (Meksyk)
25 Dzień Weteranów (USA)
37 Dzień Dziękczynienia
50 Mikołajki
66 Dongzhi Festiwal
68 Boże Narodzenie
70 Boxing Day UK
70 Kwanzaa USA
kalendarz świąt
Dzień Dziadków (USA, Kanada) - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję