Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Wrzesień

Dzień Dziadków (USA, Kanada)

Dzień Dziadków (USA, Kanada) (2017-09-03)

Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day) to świeckie święto obchodzone w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii i jest anglosaskim odpowiednikiem Dnia Babci i Dziadka.
W Polsce święto jest rozbite na dwa odrębne święta.

W Wielkiej Brytanii obchodzone jest w pierwszą niedzielę października, a w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które przypada tam w pierwszy poniedziałek września.

Głównym powodem ustanowienia tego święta była chęć oddania honoru wszystkim babciom i dziadkom, którym każda rodzina tak wiele zawdzięcza. Jest to dzień, w którym zarówno dziadkowie jak i wnuczęta mają szansę na okazanie sobie miłości i życzliwości. Obchody tego dnia kładą szczególny nacisk na uświadomienie dzieciom, jak wiele zawdzięczają one osobom starszym, zachęcając je do pomocy i opieki nad najstarszymi członkami rodziny. Organizowane są w szkołach akademie i konkursy z udziałem dziadków, wnuki recytują wiersze i składają życzenia.

Powstanie święta związane jest z działalnością Amerykanki - Marian Lucille Herndon McQuade. W 1970 roku zainicjowała ona kampanię w celu ustanowienia specjalnego dnia poświęconego dziadkom i babciom. Przez lata pracowała z mieszkańcami miasta, głównie z seniorami. Dała się poznać jako orędowniczka i obrończyni praw ludzi starszych. Jej działalność opierała się głównie na wysyłaniu listów oraz pozyskiwaniu organizacji zainteresowanych sprawami ludzi starszych. Zdobyła ona duże wsparcie mediów i znanych osobistości. Dzięki jej staraniom, w 1973 roku gubernator Arch Moore ogłosił pierwszy Dzień Dziadków w zachodniej Wirginii.

76-letnia Marian Lucille Herndon McQuade - matka piętnaściorga dzieci, oraz babcia 43 wnucząt została vice przewodniczącą Komisji d.s. Starszych w Zachodniej Wirginii, reprezentantką stanu podczas Konferencji w Białym Domu, prezesem Fundacji d.s. Zatrudnienia oraz vice prezesem Rady Domu Spokojnej Starości.

W 1978 roku Kongres w USA uznał pierwszą niedzielę po Święcie Pracy – Narodowym Dniem Dziadków. W 1995 święto oficjalnie zaadoptowało się w Kanadzie, gdzie obchodzone jest tak samo jak w Stanach Zjednoczonych.

Święto obchodzone jest we wrześniu, ponieważ ten miesiąc symbolizuje zbliżającą się jesień życia każdego seniora. Dzień Dziadków w USA ma swój oficjalny hymn skomponowany przez John'a Prill'a jesti zatytułowany "A Song For Grandma And Grandpa" (Piosenka dla Babci i Dziadka). Ciekawym symbolem tego dnia jest kwiatek – niezapominajka, który ma przypominać o kruchości ludzkiego życia. Dlatego należy jak najlepiej wykorzystać czas na tworzenie niezapomnianych wspomnień z bliskimi.

Pamiętaj, żeby wysłać w tym dniu życzenia dla babci i dziadka, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie.

Dzień Dziadków (USA, Kanada) - kartki drukowane
Dzień Dziadków (USA, Kanada) - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Dzień Dziadków (USA, Kanada) - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję