Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Listopad

Dia de los Muertos (Meksyk)

Dia de los Muertos (Meksyk) (2017-11-01 - 2017-11-02)

Dia de los Muertos (Meksyk) jest najstarszym religijno-etnicznym meksykańskim świętem, odpowiednikiem dnia Wszystkich Świętych i obchodzone jest 2 listopada. Niekiedy obrzędy Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w Meksyku noszą nazwę "Los Dias de los Muertos". Święto trwa 2 dni: pierwszy z nich poświęcony jest "los angelitos" (aniołkom) - małym dzieciom, a drugi, właściwy Dzień Zmarłych - dorosłym.
Święto obchodzone jest głównie w Meksyku i Ameryce Centralnej, ale zakorzeniło się również w wielu regionach USA, gdzie jest alternatywą na skomercjalizowane Halloween.

Początki Dnia Zmarłych w Meksyku wywodzą się z tradycji ludów indiańskich, kiedy czaszki kolekcjonowano jako trofea wojenne i wystawiano je na pokaz podczas rytuałów symbolizujących życie i śmierć. Kiedy w XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy przybyli do Ameryki, byli oburzeni zwyczajami miejscowej ludności i próbowali nawrócić ją na katolicyzm. Z połączenia chrześcijańskiej tradycji z obrządkami rdzennych mieszkańców powstał Dzień Zmarłych w Meksyku - Día de los Muertos.
Día de los Muertos ma 2 wymiary: z jednej strony święto upamiętnia zmarłych w sposób patetyczny i poważny, z drugiej towarzyszy mu zabawa. Meksykanie nie boją się śmierci i traktują ją jako naturalny bieg życia. Dzięki czemu potrafią podejść do niej nawet humorystycznie. Święto pozbawione jest smutku i ma charakter festiwalowy. Przede wszystkim jest to czas radości, śpiewu i tańca.

Najważniejsze zwyczaje związane z obchodami Día de los Muertos:

Rodzinne spotkania przy grobach bliskich oraz wspólne ucztowanie przy domowych ołtarzykach, jest okazją aby wspólnie zjeść, napić się i zabawić. Wszystko odbywa się ku czci bliskich zmarłych, którzy odeszli do wieczności. Od połowy października wystawy sklepowe zapełniają się kościotrupami, w piekarniach robi się "pan de muerto" - "chleb zmarłych", a w cukierniach torty w kształcie... zwłok...

Czaszeczki (Calaveritas) to charakterystyczny meksykański element ozdobny. Praktycznie wszystko się nimi przyozdabia, dodatkowo wplata się w nie girlandy kwiatów. Czaszki symbolizują zmarłych. Meksykanie wierzą, że duchy przodków przebywają w ich otoczeniu.
Czaszeczkami określane są również „rymowanki”(rimas), są to krótkie satyryczne skecze, w których śmierć szydzi z wyolbrzymionych cech ludzi żyjących. W taki sposób przyjęło się żartować z władców lub polityków. Śmierć przybiera karykaturę osoby żyjącej i głosi rymowanki zza grobu.

Wyjątkowe potrawy:
- Chleb zmarłych (pan de muerto) to specjalny wypiek ze słodkiego ciasta z jajkiem, o przeróżnym kształcie, od prostych, zaokrąglonych bułek do figurek zajączków z piszczelami, pokrytych lukrem.
- Przygotowywane są również czaszeczki zrobione z cukru (calaveras de dulce), często doprawione tequilą, czekoladą czy szarłatem spożywczym, opatrzone imionami zmarłych (czasami imionami osób nadal żyjących, jako niewinny dowcip, który w rzeczywistości nie obraża żyjącego).
- Desery, takie jak tort w kształcie zwłok, czy trumienka, z której za pociągnięciem sznurka wychyli się nieboszczyk w czasie Día de los Muertos stawiane są w domach,
biurach lub witrynach sklepowych.

Kwiaty. W czasie 1 i 2 listopada rodziny dekorują kwiatami groby bliskich. Na tę okazję przygotowywane są specjalne kolorowe wieńce z róż, słoneczników i innych kwiatów. Najpopularniejszym kwiatem jest rodzima meksykańska aksamitka zwana Flor de Muertos. Aksamitce przepisuje się moc wzywania dusz osób zmarłych.


W Dzień Zmarłych meksykańskie cmentarze wypełnione są wiernymi, którzy siedząc na grobach wręcz ucztują: piją alkohol, palą papierosy, jedzą, śpiewają piosenki. Często za stół, służy nagrobek. Układa się na nim dary ofiarne np. rozkrojone pomarańcze, aksamitki, kalle, kukurydzę, zielone igliwie i... coca-colę. W Meksyku wierzą, że umarli wracają, by cieszyć się tym, co sprawiało im radość za życia. Na cmentarzu spędza się więc wiele godzin, a między grobami wędrują tradycyjne meksykańskie zespoły, grające radosną muzykę.

Dia de los Muertos (Meksyk) - kartki drukowane
Dia de los Muertos (Meksyk) - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Dia de los Muertos (Meksyk) - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję