Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Listopad

Dia de los Muertos (Meksyk)
12
pozostało dni

Dia de los Muertos (Meksyk) (2017-11-01 - 2017-11-02)

Dia de los Muertos (Meksyk) jest najstarszym religijno-etnicznym meksykańskim świętem, odpowiednikiem dnia Wszystkich Świętych i obchodzone jest 2 listopada. Niekiedy obrzędy Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w Meksyku noszą nazwę "Los Dias de los Muertos". Święto trwa 2 dni: pierwszy z nich poświęcony jest "los angelitos" (aniołkom) - małym dzieciom, a drugi, właściwy Dzień Zmarłych - dorosłym.
Święto obchodzone jest głównie w Meksyku i Ameryce Centralnej, ale zakorzeniło się również w wielu regionach USA, gdzie jest alternatywą na skomercjalizowane Halloween.

Początki Dnia Zmarłych w Meksyku wywodzą się z tradycji ludów indiańskich, kiedy czaszki kolekcjonowano jako trofea wojenne i wystawiano je na pokaz podczas rytuałów symbolizujących życie i śmierć. Kiedy w XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy przybyli do Ameryki, byli oburzeni zwyczajami miejscowej ludności i próbowali nawrócić ją na katolicyzm. Z połączenia chrześcijańskiej tradycji z obrządkami rdzennych mieszkańców powstał Dzień Zmarłych w Meksyku - Día de los Muertos.
Día de los Muertos ma 2 wymiary: z jednej strony święto upamiętnia zmarłych w sposób patetyczny i poważny, z drugiej towarzyszy mu zabawa. Meksykanie nie boją się śmierci i traktują ją jako naturalny bieg życia. Dzięki czemu potrafią podejść do niej nawet humorystycznie. Święto pozbawione jest smutku i ma charakter festiwalowy. Przede wszystkim jest to czas radości, śpiewu i tańca.

Najważniejsze zwyczaje związane z obchodami Día de los Muertos:

Rodzinne spotkania przy grobach bliskich oraz wspólne ucztowanie przy domowych ołtarzykach, jest okazją aby wspólnie zjeść, napić się i zabawić. Wszystko odbywa się ku czci bliskich zmarłych, którzy odeszli do wieczności. Od połowy października wystawy sklepowe zapełniają się kościotrupami, w piekarniach robi się "pan de muerto" - "chleb zmarłych", a w cukierniach torty w kształcie... zwłok...

Czaszeczki (Calaveritas) to charakterystyczny meksykański element ozdobny. Praktycznie wszystko się nimi przyozdabia, dodatkowo wplata się w nie girlandy kwiatów. Czaszki symbolizują zmarłych. Meksykanie wierzą, że duchy przodków przebywają w ich otoczeniu.
Czaszeczkami określane są również „rymowanki”(rimas), są to krótkie satyryczne skecze, w których śmierć szydzi z wyolbrzymionych cech ludzi żyjących. W taki sposób przyjęło się żartować z władców lub polityków. Śmierć przybiera karykaturę osoby żyjącej i głosi rymowanki zza grobu.

Wyjątkowe potrawy:
- Chleb zmarłych (pan de muerto) to specjalny wypiek ze słodkiego ciasta z jajkiem, o przeróżnym kształcie, od prostych, zaokrąglonych bułek do figurek zajączków z piszczelami, pokrytych lukrem.
- Przygotowywane są również czaszeczki zrobione z cukru (calaveras de dulce), często doprawione tequilą, czekoladą czy szarłatem spożywczym, opatrzone imionami zmarłych (czasami imionami osób nadal żyjących, jako niewinny dowcip, który w rzeczywistości nie obraża żyjącego).
- Desery, takie jak tort w kształcie zwłok, czy trumienka, z której za pociągnięciem sznurka wychyli się nieboszczyk w czasie Día de los Muertos stawiane są w domach,
biurach lub witrynach sklepowych.

Kwiaty. W czasie 1 i 2 listopada rodziny dekorują kwiatami groby bliskich. Na tę okazję przygotowywane są specjalne kolorowe wieńce z róż, słoneczników i innych kwiatów. Najpopularniejszym kwiatem jest rodzima meksykańska aksamitka zwana Flor de Muertos. Aksamitce przepisuje się moc wzywania dusz osób zmarłych.


W Dzień Zmarłych meksykańskie cmentarze wypełnione są wiernymi, którzy siedząc na grobach wręcz ucztują: piją alkohol, palą papierosy, jedzą, śpiewają piosenki. Często za stół, służy nagrobek. Układa się na nim dary ofiarne np. rozkrojone pomarańcze, aksamitki, kalle, kukurydzę, zielone igliwie i... coca-colę. W Meksyku wierzą, że umarli wracają, by cieszyć się tym, co sprawiało im radość za życia. Na cmentarzu spędza się więc wiele godzin, a między grobami wędrują tradycyjne meksykańskie zespoły, grające radosną muzykę.

Dia de los Muertos (Meksyk) - kartki drukowane
Dia de los Muertos (Meksyk) - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
11 Halloween
12 Wszystkich Świętych
12 Dia de los Muertos (Meksyk)
22 Dzień Weteranów (USA)
34 Dzień Dziękczynienia
47 Mikołajki
63 Dongzhi Festiwal
65 Boże Narodzenie
67 Boxing Day UK
67 Kwanzaa USA
kalendarz świąt
Dia de los Muertos (Meksyk) - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję