Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Styczeń

Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok (2017-01-28)

Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem w tradycyjnym kalendarzu chińskim, przypada między 20 stycznia a 20 lutego. Kalendarz chiński jest szczególny, ponieważ nie liczy lat w jednym ciągu, ale w sześćdziesięcioletnich cyklach, gdzie każdy rok ma swoją nazwę, która stanowi kombinację 5 żywiołów i 12 zwierząt.

Chiński Nowy Rok jest uroczyście obchodzony przez ponad jedną czwartą ludzi na świecie. Tradycyjnie święto trwa piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni.

Do obchodów Nowego Roku Chińczycy przygotowują się już miesiąc wcześniej. Starają się spłacić wszystkie długi i rozwiązać problemy, oraz kupić prezenty i dekoracje noworoczne. Dookoła drzwi naklejają noworoczne zwoje w postaci czerwonych pasów papieru, na których umieszczane są sentencje mające przyciągnąć pod dach pieniądze, szczęście i powodzenie. W wigilię Nowego Roku rodziny spotykają się na wspólnym posiłku złożonym z kilku dań, głównie są to ryby, kurczak i warzywa. W przeciwieństwie do Europejczyków Chińczycy spędzają Nowy Rok w domu i w gronie rodzinnym. W tym dniu wręcza się sobie nawzajem prezenty. Zazwyczaj są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi. O zmroku na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni i wybuchy petard. Następnie tradycyjnie składa się ofiarę na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom i zasiada do wspólnej wieczerzy, do której spożywa się grzane wino lub wódkę. Rodzina spędza czas przy stole do rana, rozmawiając i grając w różne gry

O świcie Nowego Roku gospodarz domu zdejmuje znad drzwi obrazki nianhua. W tym dniu ponownie składa się ofiary przodkom, a następnie odbywa się wspólne świętowanie na ulicach miasta, gdzie w towarzystwie muzyki oraz eksplozji petard i fajerwerków odbywają się tradycyjne tańce lwów. Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód kilkudziesięciu osób niosących figurę smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych.
W następnych dniach ulice miast pustoszeją. Sklepy i urzędy są pozamykane, ponieważ w czasie okresu świątecznego Chińczycy tradycyjnie udają się w odwiedziny do krewnych. Po dwóch tygodniach obchody Nowego Roku kończą się Świętem Latarni.

Chiński Nowy Rok - kartki drukowane
Chiński Nowy Rok - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
13 Halloween
14 Wszystkich Świętych
14 Dia de los Muertos (Meksyk)
24 Dzień Weteranów (USA)
36 Dzień Dziękczynienia
49 Mikołajki
65 Dongzhi Festiwal
67 Boże Narodzenie
69 Boxing Day UK
69 Kwanzaa USA
kalendarz świąt
Chiński Nowy Rok - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję