Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Grudzień

Chanuka

Chanuka (2016-12-24 - 2017-01-01)

Chanuka, zwana inaczej Świętem Świateł, jest ruchomym świętem żydowskim trwającym osiem dni.

Najważniejszym obrzędem świąt Chanuka jest zapalanie świecznika - chanukija. Pierwszego dnia zapala się, od prawej strony, pierwszą lampkę, drugiego drugą, i tak aż do ósmego dnia. W celu rozgłoszenia wieści o cudzie chanukiję stawia się w drzwiach lub na oknie. W pomieszczeniu, gdzie płonie chanukija powinno palić się także inne światło - zwyczajne, ponieważ świąteczne światło nie może być wykorzystywane w celach praktycznych. Uwłaczałoby to jego świątecznej godności. Chanukija powinna świecić się całkowicie bezinteresownie, tylko w tym celu, żeby przypominać cud, jaki się zdarzył, kiedy to Juda Machabeusz porządkował zbezczeszczony Przybytek. Znalazł on w Świątyni tylko jedno malutkie naczynie zawierające oliwę, którą posłużył się do zapalenia świątynnej Menory. Niestety, naczynie to zawierało zbyt mało oliwy. Mogło jej starczyć co najwyżej na jeden dzień a potrzeba było jej na na osiem dni, gdyż tyle czasu trwało sporządzanie „liturgicznie” czystej oliwy. I wtedy niespodziewanie stał się cud. Niewielkie naczynie w cudowny sposób napełniało się codziennie oliwą przez osiem dni, aż przyrządzono nową oliwę.

Podczas Chanuki wolno pracować, choć kobiety powinny powstrzymać się od pracy przez czas palenia się świec (ok. pół godziny). W okresie Święta Świateł kobiety są szczególnie traktowane na pamiątkę bohaterstwa Judyty, która podstępem wdarła się do przywódcy wrogów Machabeusza, napoiła go mlekiem, uśpiła i ucięła głowę.

Religia nie nakazuje spożywania określonych posiłków, choć powstała tradycja, związana z Judytą, osnuta wokół naleśników z serem, placków ziemniaczanych i pączków nadziewanych konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypanych cukrem pudrem (sufganijot) jako przygotowywanych na oliwie.
Dla niereligijnych Żydów Chanuka przybrała formę świeckiego święta, w którym na wzór Bożego Narodzenia (zazwyczaj przypadającego mniej więcej w tym samym czasie), dzieciom daje się prezenty, w tym także gotówkę i słodycze (popularnym podarunkiem są czekoladki w kształcie monet). Podczas święta popularne są gry hazardowe - dorośli grają w karty, a dzieci w grę z wykorzystaniem drejdla, gdzie stawką są np. czekoladki lub cukierki.

Chanuka - kartki drukowane
Chanuka - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
kalendarz świąt
Chanuka - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję