Widok: lista | kalendarz

Kalendarz świąt - Styczeń

Boże Narodzenie Prawosławne
221
pozostało dni

Boże Narodzenie Prawosławne (2017-01-07)

Boże Narodzenie Prawosławne -- według kalendarza juliańskiego, którym posługuje się prawosławie obchodzone jest 7 stycznia, czyli wypada ono trzynaście dni później niż w Kościele katolickim. Jest to święto chrześcijańskie związane z narodzeniem Jezusa Chrystusa.

Boże Narodzenie Prawosławne jest oficjalnym świętem państwowym w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi od 1991 roku.
Prawosławni rozpoczynają Wigilię wraz z pierwszą gwiazdką, modlitwą i czytaniem Pisma Świętego. Tę jedyną w swoim rodzaju kolację spędza się wyłącznie w gronie najbliższych, przed rodzinną ikoną. Zgromadzeni dzielą się prosforą (malutkimi niekwaszonymi chlebkami) - odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej. Zwyczaj dzielenia się prosforą w czasie Wigilii pojawił się dość niedawno pod wpływem kultury zachodniej.
Podobnie jak w obrządku rzymskokatolickim, uroczysta kolacja składa się z postnych dań. Podawane są ryby w różnej postaci, kapusta z grzybami, barszcz z uszkami, pierogi z serem, kutia (przygotowana z pszenicy, maku i miodu). Zgodnie z tradycją na stole powinny znaleźć się: chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz miód - symbol powodzenia.

Prawosławni używają kilku nazw Wigilii. Mówią na nią nawieczerie lub soczelnik.

Pierwszy dzień świąt Rosjanie starają się spędzić w domu. Rodzina zasiada do uroczystego śniadania, podawane są potrawy, które były zabronione w okresie postu. Święta Bożego Narodzenia to także czas rodzinnych odwiedzin i kolędników wędrujących z gwiazdą od domu do domu.

W Kościele wschodnim święta trwają trzy dni. Pierwszy poświęcony jest Bożemu Narodzeniu. Drugi pamięci przenajświętszej Bogurodzicy. Trzeci to dzień świętego Stefana, pierwszego męczennika, który przelał krew za chrześcijaństwo.

Na stronie KARTKI.pl znajdziesz: kartki bożonarodzeniowe, życzenia na Boże Narodzenie, życzenia świąteczne.

Boże Narodzenie Prawosławne - kartki drukowane
Boże Narodzenie Prawosławne - kartki elektroniczne
Dni Najbliższe święta
0 Ramadan
0 Dzień Bez Papierosa
1 Dzień Dziecka
9 Dzień Przyjaciół
14 Święto Flagi Narodowej w USA
21 Pozdrowienia z wakacji
24 Międzynarodowy Dzień Przytulania
24 Eid al-Fitr
26 Hari Raya
31 Dzień Kanady
kalendarz świąt
Boże Narodzenie Prawosławne - kartki elektroniczne
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję